Damar sertliği neden olur?

Damar sertliği neden olur?

Damar sertleşmesi neden olur?
Damar sertliği nedenleri

Damar sertleşmesi nedenleri arasında kontrol edilemeyen faktörler yer almakta ve bu faktörlerin başında da genetik yatkınlık geliyor. Damar duvarlarının aldığı zararlar damar duvarının sertleşmesine ve damar sertliğine neden olmaktadır.
Sağlıklı bir insan vücudunda esnek bir yapıda olan atardamarlar, bu esneklik özellikleri sayesinde kimi zaman genişleyip kimi zaman daralma göstererek vücudun yapısına göre şekillenirler. Böylece damardan geçen kanın miktarı ayarlanmış oluyor, çünkü eğer kan miktarı ayarlanmaz ise, damar duvarlarında hasar meydana gelecek ve bu durumdan mütevellit bazen kan akışı çok fazla bazen de çok az olacaktır. Peki bu duruma etki eden faktörler nelerdir, damar sertliğinin nedenleri başlıklı yazımızın devamından öğrenelim
Yaşlıların daha fazla etkilendiği damar sertliğinin nedenleri arasında yaşın da büyük bir etken olduğunu söyleyebiliriz. 40 yaş üstü insanlarda diğer yaşlara oranla çok daha fazla görülen kalp krizi, damar sertliğiyle alakalı bir rahatsızlıktır. Aynı zamanda kadınlarda östrojen hormonunun azalmasından kaynaklı olarak menopoz sonrasında da damar sertliği ortaya çıkabiliyor.
Damar sertliği nedenlerinden bir diğerleri de, sigara kullanımıdır. Aşırı sigara kullanımı damarda sertlik ve kalp hastalıklarının en büyük tetikleyicisidir. Yüksek tansiyon, beslenme düzensizliği, hareketsiz ve stresli bir yaşamın da kalp hastalıkları üzerinde etkisi bulunmakta ve tüm bunlar aynı zamanda damar sertliği sebepleri arasında da yer almaktadır.
Bir önceki Damar sertliğinin tedavisi başlıklı konumuzda damar sertliği ameliyatı, damar sertliği nasıl geçer ve damar sertliği nasıl tedavi edilir hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: damar sertliği neden olur, damar tiremesi neden ilei geliyor

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.