Dışkı tutamama tedavisi

Dışkı tutamama tedavisi

Anal bölgede uygulanan cerrahi operasyonlar, perianal bölge enfeksiyonları, yaşlılıktan dolayı kasların ve bağların zayıflaması, doğum esnasında yaşanan sorunlar neticesinde yara oluşumu, nörolojik hastalıklar, anal bölge travmaları gibi mütenevvi nedenlerden kaynaklı olarak husule gelen dışkı kaçırma nasıl tedavi edilir? Dışkı kaçırma tedavisinde hekimler hangi yöntemlere başvururlar ve hastalara önerileri neler olur? İşte bu ve daha fazlasının yanıtını sizlerle sayfamızda paylaşıyoruz. Buna göre ilk olarak dışkı tutama nedeni araştırılır.
Dışkı tutamama nasıl tedavi edilir?
Hastalardan dışkı tutamama tedavisi öncesinde yaşamış olduğu soruna dair öyküsü dinlenir. Sorunun kaynağı belirlendikten sonra tedavi planlaması yapılır. Sonrasında fizik muayenesi yapılır ve anal testleri incelenir
Kısacası diyebiliriz ki, dışkı tutamama tedavi yöntemleri sorunun nedenine bağlı olarak belirlenir ve değişkenlik gösterir.

Dışkı tutama probleminin altında yatan bir hastalık söz konusu ise, bu hastalığın tedavi edilmesiyle sorun kesin çözüm kazanır. Hafif kaynaklı sorunlarda ise hastaya diyet yapması önerilir. Kuru erik, keçi boynuzu, incir, meyan kökü, karnabahar, lahana, yeşil yapraklı sebzeler, brüksel lahanası, baharatlı yemekler dışkının sıvılaşmasına yol açacağı için bir müddet bu gıdalardan uzak durulması önerilir.
Dışkının katılaşması ve dışkı kaçırmanın önlenmesi için kabız yapıcı ilaçların kullanımı da istenebilir. Bunun yanı sıra en önemli sebeplerden biri olan anal bölge kaslarının zayıflamasının tedavisi için, kas güçlendirici egzersizlerde önerilmektedir. Bu tedavi yöntemlerinin yetersiz kaldığı ya da hiçbir etki etmeyeceği düşünülen durumlarda, cerrahi operasyona başvurulur.
Bir önceki Dışkı tutamama sebepleri başlıklı konumuzda dışkı tutamama hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: gaz ve dıskı tutamama hastalıgı olanlar

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.