Dizlerde kireçlenme neden olur?

Dizlerde kireçlenme neden olur?
Kireçlenmenin en belirgin belirtileri ise, az önce bahsettiğimiz durumlarda kişinin çektiği acı ve ağrı hissidir. İlerleyen yaş hastalıkları olan dizde kireçlenme problemi, genç yaşta bozulan diz kıkırdaklarının zamanla bozulmasından dolayı ileri ki yaşlarda husule gelmektedir.
Tıp dalında artroz yani eklem kıkırdağı bozuklukları olarak tanımlanan kireçlenme problemi günümüzde ileri ki yaş hastalıkları olarak husule gelmekte ve bireylerin günlük yaşantılarında merdiven çıkarken, oturup kalkarken, uzun süre aynı pozisyonda kalırken ya da yokuş çıkarken sıkıntı yaşamalarına sebep olmaktadır. Peki ama dizlerde kireçlenme nedenleri nelerdir?
Dizde kireçlenme nedenleri
İnsan vücudunda bulunan pek çok doku kendine yenileme ve tedavi etme özelliğine sahipken, ne yazık ki kıkırdak dokusunun böyle bir özelliği mevcut olmadığından dizlerde kireçlenme erken dönemde tedavi edilmezse sorunun ciddiyeti giderek büyüyecektir. Diz kapağında kireçlenme sorunu yaşayanlar bu tür ağrı ve zorlanma şikayetleri ile karşılaşırlar

Genç yaşta diz kıkırdaklarının bozulmasında rol oynayan yani dizde kireçlenme sebepleri olarak görülen faktörler şunlardır:

 
Dizin yapısında mekanik bir bozukluk söz konusu ise, diz kapağı doğuştan düzgün değilse ya da hareketler sırasında kayma varsa dizde kireçlenme meydana gelir. Spor yaralanmalarında ise menüsküs kıkırdağı başta olmak üzere eklemdeki tüm kıkırdaklar hasara uğrayabilir. Beslenme bozukluğundan dolayı artan kilo problemleri ve kıkırdakları besleyecek yönde yiyecekler tüketmemek dizde kireçlenme sebepleri olmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Çok fazla antibiyotik kullanmanın zararları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.Bakılanlar: biz kapaktaki kireçleme, insan vücudunda kireçlenme neden olur

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.