Doğum sonrası merak edilen sorular

Doğum sonrası merak edilen sorular

İşte Kadın Hastalıkları-Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Aylar süren heyecanlı bir bekleyişin ardından bebeğiniz kucağınızda. Dr.
Nihayet hayatınızdaki bu en önemli olaylardan biri gerçekleşti. Şimdi mutluluğun yanı sıra aklınızı kurcalayan ve cevaplanması gereken birkaç önemli soru var
Numan Bayazıt’ın sizin için sorduğumuz sorularımıza cevapları…
1. Akıntım ne zaman bitecek?
Doğum sonrası akıntıya loşi adı verilir. Loşi, ilk 3-4 gün kırmızı renklidir. İçinde kan ve doku parçaları bulunur. Birkaç gün içinde rengi açılır ve miktarı azalır. Doğum sonrasındaki 2-3. haftada loşi kıvamı koyulaşır, rengi sarımsı-beyazdır. Doğum sonrası 4 veya 5. haftada bu akıntılar azalarak kesilir.
2. Doğum sonrası diyet yapılabilir mi? Eski kiloma – formuma ne zaman kavuşurum?
Doğum sonrası doğru beslenmek, kilo kontrolünün sağlanmasını ve bebek için kaliteli süt üretimini sağlar. Emziren annelerin protein, meyve, sebze, süt ürünleri ve bol sıvı içeren dengeli bir beslenme programına ihtiyacı vardır. Günlük kalori miktarı süt veren annelerde 2600-2800 kcal civarındadır. Emzirme döneminde annelerin düşük kalorili bir zayıflama diyeti yapmaları önerilmemektedir.
Doğumdan sonra ayda 2 kilodan fazla kilo kaybı doğru değildir. Bu yüzden hızlı kilo vermeyi sağlayan diyet uygulamalarından kaçınılmalıdır.
3. Rahmin eski haline dönmesi ne kadar sürer?
Rahimin boyu ve ağırlığı gebelik de yaklaşık 10 kat artar. Doğumdan hemen sonra uterus 1 kg ağırlığındadır ve boyu göbek deliği hizasındadır. Doğumdan 1 hafta sonra boyu kalça kemiği ortasına kadar uzanır. Rahimin eski haline dönmesi yaklaşık 6 hafta sürer. 6. haftada rahim yaklaşık 100 gr ağırlığındadır. Hamilelik öncesi ile karşılaştırıldığında rahim hafif büyük olarak kalır.
4. Egzersiz yapmaya ne zaman başlayabilirim?
Gebelik de genişleyen ve esneyen karın kasları 6 hafta sonra toplanmaya başlar. Doğum sonrası egzersizlere bu süreden sonra başlanabilir. Doğum sonrası kas güçlendirici egzersizler süt miktarını ve bebeğin kilo alımını olumsuz etkilemez. Hareketler sırasında aşırı yorgunluk hissi oluşmamalıdır. Herhangi bir ağrı anında egzersiz bırakılmalıdır.
5. Ne zaman eskisi gibi banyo alabilirim?
Normal doğum sonrasında hemen, sezaryen sonrası ise takip eden ilk günden itibaren ayakta duş şeklinde banyo yapılabilir. Küvet içinde banyo, temiz bir ortamda yapılacaksa genelde güvenlidir. Vajina içine zorlanmadıkça su kaçmaz. Ancak vajina içini yıkamak önerilmemektedir.
6. Eşimle normal seks hayatımıza ne zaman dönebiliriz?

Loşi artık kanlı değilse doğumdan 3 hafta sonra cinsel ilişkiye girilebilir. Ancak pek çok kadın doğum sonrası cinsel isteksizlik hissedebilir. Bu durum yorgunluk, halsizlik, ilişkide ağrı olacağı korkusu, akıntının devam etmesi nedeniyle olabilir. Kadınların çoğunda, cinsel istek doğum sonrası 6.-8.haftalarda geri döner.
7. Hamilelikten korunmalı mıyız?
Bebeklerine sadece anne sütü veren ve adet görmeyen kişilerde emzirme, ilk altı ay % 98 oranında korur. Bu dönemde istenmeyen sürpriz gebelikler olması sık rastlanan bir olay olduğundan hazırlıklı olmak gerekir.
8. Bebeğimi emzirirken canımın yanmasına sebep olan meme uçlarımdaki çatlaklar için ne yapabilirim?
Meme ucu çatlaklarının en sık nedeni bebeğin emme pozisyonunun, tutma şeklinin doğru olmamasıdır. Bunu engellemek için bebeğinizi emzirirken doğru emzirme pozisyonu alın, sadece meme ucunu değil meme ucunu çevreleyen areola adı verilen koyu alanın tümünü bebeğin ağzına almasını sağlayın. Aynı zamanda özellikle meme ucuna Zeytinyağlı ve Lanolin içeren göğüs ucu kremi ince bir tabaka oluşturacak şekilde uygulanmalı ve gerekiyorsa tedavi ile desteklenmelidir. Bilindiği gibi, Zeytinyağı antiseptik ( bakteri, mantar ve mikrop üremesini engelleme ) bir özelliği sahiptir.
9. İçki içebilir miyim?
Emziren anneler alkol aldığında bir miktar alkol süte geçer. Bu nedenle emziren annelerin alkol alması önerilmez. Bebek emzirilmiyorsa doğum sonrası dönemde alkol almanın sakıncası yoktur.
10. Ağır kaldırabilir miyim?
Hafif ev işleri, hafif egzersiz doğum sonrasında sakıncalı değildir. Ancak ağır işlerden, yorgunluğa neden olan ağır egzersizlerden kaçınılmalıdır. Ağır kaldırmak özellikle sezaryen ile doğum yapan kişilerde ilk 6 hafta uygun değildir.
11. İlaç kullanmamın emzirdiğim bebeğime zararı olur mu?
Kullandığınız ilaçların bazıları anne sütüne geçer. Emzirme ile bebek de bu ilaçları alabilir. Bu nedenle ilaç kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.
12. Yorgunluk ve uykusuzlukla nasıl baş edebilirim?
Her ne kadar doğum sonrasında mutlak yatak istirahatı önerilmese de dinlenmek çok önemlidir. Anneler geceleri düzenli uyku uyumadığından gün içinde en az 2 saat dinlenilmelidir. Ev işlerini bir süre askıya almak tavsiye edilir. Op. Dr. Numan Bayazıt

Bir önceki Sıcak ve nemli havalarda kalbinize dikkat edin başlıklı konumuzda kalp krizi, kalp krizi riski ve kalp rahatsızlığı hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: emziren anne göğüs büyüklüğünde egzersiz zararlı mı, sezaryenden sonra karın ne zaman toplanır, dogumdan sonra agir kaldirmak, doğumdan sonra kalça genişlemesi, dogumdan sonra kalça genişlermi

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.