Eşler arasında kan uyuşmazlığı nasıl olur?

Eşler arasında kan uyuşmazlığı nasıl olur?
Ancak bebeğin anne ile aynı kanı taşıması yani bebeğin RH negatif (-) olması pek bir sıkıntı yaratmamaktadır.

Annenin RH negatif (-), babanın RH pozitif kan grubu taşımasından husule gelen eşler arasında kan uyuşmazlığı sorununda, eğer ki bebek baba ile aynı kan grubunu taşıyorsa risk büyüktür.
Eşler arasında kan uyuşmazlığı sorunu kadının RH negatif (-), erkeğinde RH pozitif (+) kan grubuna sahip olmasından kaynaklı olan ve genellikle ikinci bebeklerde sıkıntı yaratan bir sorundur. Ancak ikinci gebelik ve sonrasında bebeğin hayatı tehlike altındadır. Aralarında kan uyuşmazlığı sorunu olan çiftlerin genellikle ilk bebeklerinde hiçbir sorun gözlenmez ve ilk bebek sağ salim dünyayı gelir
Lakin bu tür durumlar çok nadir görülmekte, genellikle bebekler baba kanını taşıdıkları için gebelik ya düşükle ya da anne karnında ölümle sonuçlanır.
Eşler arasındaki kan uyuşmazlığı sorununun tedavisi ve bebeklerin dünyaya sağ salim gelmeleri için ilk doğum sonrası 72 saat içinde anneye koruyucu aşı yapılmalıdır. Anneye yapılan koruyucu aşı ikinci ve sonraki bebeklerin yaşamını büyük oranda korumaktadır. Bebekler babaları ile aynı kan grubuna sahip olsalar dahi koruyucu aşı sayesinde sağ salim doğarlar.

Koruyucu aşının düşüklerden sonra yapılması gerektiğini söyleyen uzmanlar, bazı ekoller doğumdan önce, gebeliğin 28. haftasında RH uygunsuzluğu olan her gebeye aşı uygulanmasını tavsiye etmektedir. RH uygunsuzluğu olan anne adayları İndirekt Coombs adı verilen bir test ile takip altına alınır. Bu test negatif çıkarsa sorun yok, pozitif çıkarsa sorun var demektir. Testin pozitif çıktığı durumlarda ileri tetkikler uygulanır ve gerek görülürse bebeğe anne karnında birtakım müdahalelerde bulunulur.

Bir önceki yazımız olan Yasmin doğum kontrol hapı nasıl kullanılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.Bakılanlar: kan uyusmazligi nasil olur, eşler arasında kan uyuşmazlığı nasıl olur, kan uyusmazligi nasil anlasilir, eşler arası kan uyuşmazlığı nasıl olur, eşler arasında kan uyuşmazlığı

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.