Ezilme (Crush) sendromu nedir?

Ezilme (Crush) sendromu nedir?
Ezilme sendromu özellikle depremzedelerde çok sık rastlanan bir sağlık sorunu olmakta ve insan üzerine düşen ciddi ağırlıkların kaslara, dokulara ve organlara verdiği zarar ölüm riski taşımaktadır.
Ezilme sendromu
Doğrudan travma kaynaklı bir dizi olayın sonucunda geline crush sendromu, ekseri böbrek yetersizliği ve sıvı-elektrolit bozukluklarına yol açmaktadır.
İnsan üzerine düşen ağırlıkların vücutta oluşturduğu ezikliklere bağlı olarak kaslarda ağrı, kuvvetsizlik, sertlik, ödem oluşumu, vücudunun ezilen bölgesindeki damarda nabız hissedilmesi, fonksiyon bozuklukları, hissizlik, kırık ve kanamalar ezilme sendormu belirtileridir.

Tüm bu belirtiler durumunda söz konusu bölgedeki hasarların onarılması için hem erken hem de hızlı davranmak şarttır.
Ezilme ya da crush sendromu, mütenevvi sebeplerden kaynaklı olarak kasların ve yumuşak dokuların üzerine düşen vücut ağırlığının üzerindeki ağırlıkta bir nesnenin oluşturmuş olduğu ezilme kaynaklı husule gelen ciddi klinik tablolara denilmektedir. Ezilme sendromunun belirtileri ise tüm vücudu etkileyen sistemik belirtilerdir
Sıvı-elektrolit denge çok iyi sağlanmalı, ezilmenin şiddetinden hasar gören organlar için hızlı bir tedavi uygulanmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Felç anında ne yapılmalı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.Bakılanlar: ezmek ezmek, crush sendromunedir sebebleri nedir tedavisi nelerdir, düşme ezilme ilaç, SIRTTA DÜŞMEYE BAĞLI EZİLMELER, vücutta ezilme

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.