Gebelik döneminde fazla tuzlu besinlerden oluşan ödem

Gebelik döneminde fazla tuzlu besinlerden oluşan ödem

Gebelik dönemi zorlu bir şüreçtir. Bu nedenle az tuzu yemekler yenilmeli vede bol bol yürüyüş yapılmalıdır. Gebelik döneminde, anne adayının çok sağlıklı vede dengeli beslenmesi gerekmektedir. Lakin anne adayı yediklerine oldukça dikkat etmelidir ve aynı zamanda tükketiği besinleri içerisindeki tuz miktarı oldukça az olmalıdır. Fazla tuzlu besinler anne adayında şişkinlik yani (ödem) yapar
Bu şekilkde gebelik dönemide şişkinlik meydana gelmiyecektir…

 

Gebelikte kemik teşekkülü ve doğumdan sonra sütle verilen kalsiyum sarfiyatını kapatmak için, 7′nci aydan itibaren 0,5 gr kalsiyum fazladan verilmelidir. Bebek daha dogmadan, anne kamında demiri depo ettiğinden, gebenin ilave demir preparatlarına ihtiyacı vardır.
Günlük ihtiyaç 20 mgm’a çıkmıştır. Gebe olmayan kadının günlük tuz ihtiyacı 5, gebe kadının ise 10 gramdır. Tuzun az alınması, gebeliğin ilk aylarında kusmaları arttıracak, fazla alınması ise ilerlemiş gebelik aylarında dokuların su tutma kabiliyetini arttırarak gebenin şişmesine (ödem) ve tansiyon yükselmesine sebep olacaktır. Gebeliğin ikinci yansında günlük tuz miktarı bir miktar indirilir.
Bir önceki Hamile Olduğumu Nezaman Anlarım? Gebelik Belirtileri başlıklı konumuzda gebelik ne zaman belli olur hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: gebelikte tuzlu yemek zararlımı, tuzlu yemek hamileye zararlimi, hamilelikte tuzun zararları, hamilelikte ödem bebeğe zararlımı, hamilelikte tuzlu yemenin zararları

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.