Gebelik nasıl oluşur? Hamilelik nasıl başlar?

Gebelik nasıl oluşur? Hamilelik nasıl başlar?
Bu nedenle, kadın, iki adet kanamasının yaklaşık ortalarına rastlayan yumurtlama gününün 3 gün öncesi ve 2 gün sonrasında gebe kalabilir. Bu günlerde kadının yumurtalıklarından bir tek yumurta atılır ve bu yumurta hücresi iki gün yaşar. Yazının devamı için aşağıya ininiz…

Gebelik, normal bir fizyolojik olaydır.
Ancak, gebelik olayında hemen hemen bütün vücut sistemleri etkilenir.
Hamilelik, kadın üreme hücresi olan yumurta ile, erkek üreme hücresi olan spermin kadın üreme organlarının bir parçası olan kanallarda karşılaşarak, spermin yumurtayı döllemesi sonunda yeni bir canlının, yani bebeğin oluşmasıdır. Bu nedenle; gebelikte izlemenin, yani doğum öncesi bakımın önemi çok büyüktür.
Gebeliğin Oluşumu
Gebe kalmak için en uygun zaman, iki adet kanamasının ortalarına rastlayan günlerdir

Cinsel ilişki sırasında kadının haznesine boşalan erkek tohum hücreleri (spermler), hazneden rahim içine doğru hareket ederler. Kadının yumurtasıyla tüplerde karşılaşırlar. İçlerinden bir tanesi yumurtayı dölleyebilir. Erkek tohum hücrelerinin (spermlerin), kadın vücudunda yaşama süreleri yaklaşık 3 gün olduğundan bu süre içerisinde bir daha cinsel ilişki olmasa da yumurta döllenebilir.

Döllenmiş yumurta değişmeye başlar ve tüplerde ilerleyerek 5-6 gün içinde rahmin içine gelir, rahmin kalınlaşan iç tabakasına yerleşir, sonra bu tabakaya gömülerek gelişmesini sürdürür.
Yumurtanın döllenmesi ve rahmin içine yerleşmesi, adet görmeyi durdurur. Gebelikle ilgili değişiklikler ortaya çıkmaya başlar. Rahim yumuşar ve giderek büyür.

Bir önceki yazımız olan Hangi günler hamile kalınabilir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.Bakılanlar: hamilelik nasıl oluşur, hamileliknasilolur, hamilelik nasıl olur, hamile nasıl olur, gebelik nasıl oluşur

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.