Sigara Gece Görüşünü Azaltıyor

Sigara Gece Görüşünü Azaltıyor
İsveç te Malmö Üniversitesi nde yapılan bir araştırma, sigaradaki nikotinin, göz retinasındaki kan dolaşımını olumsuz etkileyerek gözün karanlıkta görme yeteneğini düşürdüğünü ortaya koydu. Sigara içmeyenlerde ise, karanlıkta retinadaki kan dolaşımı arttı.

Araştırmayı yapan Malmö Üniversitesi Göz Hastalıkları Kliniği doktoru Ulf Havelius, sürücülerin, gece sigara içtikten en az bir saat sonra direksiyon başına geçmelerini tavsiye etti.

Havelius, Üniversite Hastanesi nde sigara içen 20 personel ile sigara içmeyen 20 kişinin karanlıkta görme yeteneklerini araştırdı. Ayrıca sigara içenlerin karanlıkta görme yetenekleri de daha kötü olarak ölçüldü.

Bir saatte 3 sigara içen personelin kandaki karbondioksit miktarı ile göz retinasındaki kan dolaşımı aydınlık ve karanlık ortamlarda ölçüldü.

Normalde karanlıkta göz, cisimleri görmek için daha çok enerji harcadığından retinadaki kan dolaşımının artması beklenirken hiçbir değişiklik olmadığı gözlendi

Doktor Ulf Havelius bu durumun, son sigaradan sonra bir saat devam ettiğini tespit ettiklerini de açıkladı. Doktor Havelius, sigara içen sürücüleri uyararak, gece sigaradan en az bir saat sonra yola çıkmalarını önerdi.

Havelius, hastanedeki araştırma sonucunda, sigara içenlerin kanlarının daha az akışkan olduğunu, sigaradaki nikotinin kan damarlarını daralttığını ve kanın oksijeni taşıma yeteneğinde azalma olduğunu tespit ettiklerini açıkladı.

 

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.