Gelişigüzel ilaç tüketimi doğru değil

Gelişigüzel ilaç tüketimi doğru değil
Yan etkilerini okuyunca, hemen paniğe kapılmayın.
– Kullandığınız tüm ilaçları ve önceki tedaviyi doktorunuza bildirin.
– İlacı doktorun önerisi doğrultusunda, doğru zaman aralıklarında, doğru dozda ve belirtilen süre boyunca alın.
– İlaçların prospektüslerini mutlaka okuyun.
Uzmanlar, herhangi bir ilaç almadan önce mutlaka doktora veya eczacıya danışılmasını, alınacak ilacın bünye üzerinde olumsuz etkisinin olup olmayacağının bir uzman hekim tarafından yapılacak muayene ve tetkiklerle belirlenebileceğini belirtiyor
Prospektüste yazan her yan etki mutlaka sizde de görülecek diye bir şey yoktur.
– Hamileyseniz, hamileliği planlıyorsanız veya süt veriyorsanız, doktorunuzu mutlaka uyarın. Doktorunuza danışmadan en basit bir ağrı kesici bile almanız, bebeğinizin sağlığını tehdit edebilir.
– Alerjik bir bünyeye sahipseniz, doktorunuzu mutlaka bilgilendirin.

– Üzerinde bölünebileceğini belirten bir işaret yoksa, ilaçları asla bölmeyin ve çiğnemeyin.
– İlaçları bol su ile için. Alınan ilacın etkili olabilmesi için mide ve bağırsakta çözünerek kana karışması gerekiyor. İçeceğiniz 1 bardak su, bu çözünmeyi kolaylaştıracak, ilacın kana karışmasını hızlandıracak, daha kısa sürede etki göstermesini sağlayacaktır.
– İlaçları meyve suyu ile almayın. Meyve suyu, kola, gazoz gibi gazlı asit içeren içecekler, midedeki asit ortamını daha da artırıyor. Bunun sonucunda, aside dayanıksız ilaçlar hızla bozuluyor ve etkisini kaybediyor.
– Greyfurt suyunda bulunan maddeler, vücutta ilacın parçalanmasını sağlayan enzimleri engelliyor. Bunun sonucunda kan seviyesi yükselip ilacın vücutta kalış süresi uzadığı için zehirlenme belirtileri ortaya çıkabiliyor.
– Doktorunuzun bilgisi olmadan, ikinci bir ilaca başlamayın. Aynı anda kullanılan 2 ilaç, birleşerek ciddi sağlık sorunlarına, hatta ölüme neden olabiliyor.
Bir önceki Cinsel isteksizliğin çareleri başlıklı konumuzda cinsel isteksizlik, erken boşalıyorum ve erken boşalıyorum ne yapabilirim hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: bitkisel ilaçların kana karışması

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.