GÜNEŞ MUTLULUK GETİRİYOR

GÜNEŞ MUTLULUK GETİRİYOR
Özellikle de kış boyunca hafif oranda depresyon yaşayanların çikolata ve çilek gibi içinde doğal Serotonin bulunan yiyecekleri tüketme isteği de bundan.

Karanlık olunca beyindeki epifiz bezleri melatonin salgılamaya başlıyor.

Serotonin ve Noradrenaline adlı iki mutluluk hormonu günışığı altında yüksek oranda salgılanıyor. Bu mutluluğun büyük ölçüde kimyasal olduğu belirtiliyor. Güneşin bizi mutlu etmesinin başlıca nedeni güneş ışığının vücudumuzda hormonal değişimlere neden olması. Melatonin, vücudun gevşemesini, metabolizmanın yavaşlamasını sağlıyor; böylece uyku moduna geçiyoruz
‘Karanlık Hormonu’ olarak adlandırılan Melatonin, bizi sadece uyutmakla kalmıyor; bu hormonun depresyonla da bir ilişkisi bulunuyor. Çok az gün ışığı gören bölgelerde yaşayan insanlarda melatonin salgılaması daha yüksek seviyede oluyor ve bu insanların depresyona daha eğilimli olduğu gözleniyor.

Helsinki Milli Halk Sağlığı Enstitüsü’nden psikiyatr Timo Partonen 1997’de Helsinki’nin ışık yoksunu insanlarına yönelik bir araştırma yaptı; kış boyunca güneş ışığına çok benzer bir ışık üreten özel lambaları kullanan insanların daha mutlu, daha sakin ve daha dikkatli olduklarını gözledi.

SEROTONİN VE NORADRENALİN

Günışığı Melatonin salgılamasını durdururken, aynı zamanda beynimizde kendimizi mutlu hissetmemizi sağlayan bölgeyi de tetikliyor. Serotonin ve Noradrenaline adlı iki mutluluk hormonunun günışığı altında yüksek oranda salgılanıyor olması da bunun bir kanıtı.

Londra Psikiyatri Enstitüsü’nden Anne Farmer “mevsimsel duygu durumu bozukluğu” sorunu olan ve özellikle de kış boyunca hafif oranda depresyon yaşayanların çikolata ve çilek gibi içinde doğal Serotonin bulunan yiyecekleri bol olarak tükettiğinin belirlendiğini söylüyor.

 

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.