LİMON

LİMON
yüzyılda keşfedildi. yüzyılda Avrupa’ya getirildi ve bu tarihten itibaren başta Sicilya olmak üzere tüm Akdeniz ülkelerine dağıldı. Daha sonra Araplar aracılığıyla 12. Akdeniz iklimi ile özdeşleşen limon, salata ve yemeklerin yanı sıra tatlıların da baştacı. Anayurdu Kuzey Hindistan olan limon, ilk kez 8
Akdeniz yemek kültüründe de özel bir yere sahip.

DOĞRU SEÇİM İÇİN

Limonu satın alırken, kabuğunun sert ve parlak olmasına özen gösterin.Küçük limonlar büyüklerden daha sulu olup çekirdekleri daha azdır.

Limonun kabuğu düzgün ve ince olmalı. Kalın kabuklu limonlar rendelemek için daha uygundur.

Limonun kabuğu pörsümüş, üzerinde kara lekeler varsa ve çok kuru veya yumuşak ise satın almayı

DOĞRU SAKLAMA KOŞULLARI

Taze limonu buzdolabında saklayın. 2 hafta boyunca taze kalacağından emin olabilirsiniz. Limon suyunu sıktıktan sonra kapalı bir kaba alıp buzdolabında 3-4 gün bekletebilirsiniz.

Limonu kurutmak için: Ortadan ikiye kesip incecik dilimleyin. Güneşte bekletip kurutun.

MUTFAK TEMİZLİĞİNDE LİMON

Yağ çözücü olarak kullanabilirsiniz

Limon kabuğu ‘limonene’ denilen aromatik bir yağ özü içeriyor. Etkili bir dezenfektan ve temizleyici özellikler içeriyor. Yağlı tava ve tencereleri temizlemek için idealdir. Bu nedenle mutfak temizlik ürünlerinin bileşiğinde (bulaşık deterjanları ve bulaşık makinesi deterjanlarında) limon çok sık kullanılıyor.

SAĞLIKTA LİMON

Dolaşım sorunlarına limon suyu

Eğer dolaşım sorunlarından yakınıyorsanız limon günlük beslenmenizde yer almalı. Her gün yarım limon suyunu ılık suya ekleyip balla tatlandırın.

Yorgunluğa karşı limonata

Spor yapanlar için bir bardak ılık suya ilave edilmiş birkaç damla limon suyu hem susuzluğu gideriyor hem de terleme ile kaybedilen mineralleri geri kazandırıyor. Özellikle bal ya da şeker eklenmiş limonata, ani enerji verici etkisiyle spor sonrası için ideal.

Strese karşı limon yaprağı

Limonun rahatlatıcı etkisi var. Birkaç taze limon yaprağını 2 bardak suda haşlayıp süzün. Bal ilave edip ılık olarak günde birkaç çay bardağı için. Stresten uzak durmak için limon yaprağı çayı kürünü birkaç hafta devam ettirin.

İştahsız çocuklara birkaç damla limon suyu

Çocuğunuz iştahsız ise yemeklerden önce birkaç damla limon suyu içirin. Bu mideyi etkileyip iştahını artıracaktır.

Hazımsızlığa limon çayı

1 limonu dilimleyin ve üzerini örtecek kadar su ekleyip kaynatın. Süzüp ılık olarak için. Ya da sıcak suya birkaç damla limon suyu damlatıp 1 çay kaşığı şeker ile tatlandırın ve 1 hafta boyunca her gün 1-2 bardak sıcak olarak için.

Mide bulantısına

Mide bulantısından şikayetçiyseniz 3-4 limonu dilimleyip çaydanlığa alın. Üzerine 1 litre su ilave edip kaynatın. Süzüp sıcak olarak için.

 

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.