Kök hücre tedavisi organları yeniliyor

Kök hücre tedavisi organları yeniliyor

Organların veya hücrelerin yenilenebilmesi seçeneğini sunan hücre tedavileri 21. yüzyıl tıbbının en önemli yeniliği olarak nitelendiriliyor.
Hücresel işlevlerin bozulması sonucu ortaya çıkan kronik hastalıkların, geleneksel ilaçlar ile tedavi edilmeleri genellikle mümkün olamamaktadır. Bu tür kronik hastalıkların tedavisinde kullanılması için çalışılan hücre tedavileri 21. yüzyıl tıbbının en önemli yeniliklerindendir

Kök hücre iyileştiriyor
Acıbadem Genetik Tanı ve Hücre Tedavileri Araştırma Uygulama Merkezi Koordinatörü Doç. Dr. Ender Altıok, hücre tedavisi için günümüzde geliştirilen yöntemlerle ilgili olarak şu bilgileri verdi:
“Bu yeni tıbbi uygulama sayesinde, ilk kez belirtilerin tedavisi yerine, doğrudan hasta organın tedavisine yönelik hücre tedavileri olanağı ortaya çıkmıştır.

Vücut dışında ileri laboratuar teknikleriyle hazırlanan sağlam hücreler, hastalıklı hücre topluluklarının veya organ bölümlerinin yerine geçebilmektedir.
Erişkin insan kök hücreleri ile ilgili son bilimsel gelişmeler ise, hücre tedavileri potansiyelini büyük oranda artırmıştır.
Kalıtsal hastalıklar ve kanserler embriyolarda önlenebilmekte, bazı kanser türlerinde ve kalp krizi sonrasında kök hücre tedavileri halen yapılabilmektedir.
Önümüzdeki günlerde de karaciğer hastalıkları, şeker hastalığı gibi bazı hastalıklarda hücre tedavileri başlayacaktır.”
Bir önceki Cinsel isteksizliğin çareleri başlıklı konumuzda cinsel isteksizlik, erken boşalıyorum ve erken boşalıyorum ne yapabilirim hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.