İğneyle kök hücre tedavisi mümkün olacak

İğneyle kök hücre tedavisi mümkün olacak

Yakında kök hücre tedavisi için ameliyat yerine bir iğne yeterli olacak.
İngiltere’nin Keele Üniversitesi’nden bir grup bilim adamı, kök hücre tedavisinde çığır açacak yeni bir tedavi yöntemini test ediyor.
Fareler üzerinde gerçekleştirilen testlerde, bu yöntemle kök hücrelerin kemik ve kıkırdak dokulara taşınması ve bu dokularda sağlıklı hücrelerin gelişimi sağlandı.
Britanya Ulusal Kök Hücre Konferansı’nda duyurulan yöntemle, daha önce ameliyatla ilgili dokulara yerleştirilen kök hücreler, basit bir iğne ile vücuda enjekte edilecek ve buradan mıknatıslar yardımıyla iyileştirilmesi gereken dokulara taşınacak. Bilim adamları vücuda enjekte edilen ve mıknatısla kontrol edilerek hedef dokulara taşınan kök hücrelerle tedavinin yollarını arıyor

Ameliyat ve ilaç tedavisine gerek kalmayacak
Denemeler başarılı olursa artık kök hücre tedavilerinde kapsamlı ameliyatlara ya da ağır ilaçlara gerek kalmayacak.
Tedavide kullanılan kök hücreler, hastanın kendi kemik iliğinden alınacak. Bu kök hücrelere laboratuarlarda, minyatür mıknatıs parçaları eklenecek.
Nano mıknatıslar kullanımda
Yeni yöntemde kullanılacak nano mıknatıslar, hali hazırda ABD’deki MR taramalarından sağlıklı sonuç alınabilmesi için kullanılıyor.

Yapılması gereken bu mıknatısların yerleştirildiği kök hücrelerin hedef dokuya taşınması ve burada kök hücrelerin harekete geçirilmesi olacak. Böylelikle ameliyat ya da ek bir ilaca gerek kalmadan tedavi tamamlanacak.
Beş yıl içinde insanlarda denenecek
Araştırma ekibinde yer alan Profesör Alicia El Haj, asıl hedeflenenin kıkırdak ve kemik dokularının tamiri olduğunu söyledi. Bunu farelerde başardıklarını belirten El Haj, yeni testlerin keçiler üzerinde yapılacağını açıkladı.
Profesör El Haj’a göre ‘Magnecell’ olarak patent alınan yeni tedavi yöntemi beş yıl içinde insanlarda test edilebilecek.
Kalça tedavisinde kök hücreler kullanılıyor
Keele Üniversitesi’ndeki çalışmalar devam ederken, Southampton Üniversitesi’nde, kalça eklemi problemi yaşayan dört hasta, yalnızca kök hücre tedavisiyle sağlıklarına kavuştu.
Hastaların kalça eklemleri, kendi kemik iliklerinden alınan kök hücrelerle yenilendi. Bu tedavi sırasında, standart olarak kullanılan metal tabakalar ya da miller kullanılmadı.
Bir önceki Cinsel isteksizliğin çareleri başlıklı konumuzda cinsel isteksizlik, erken boşalıyorum ve erken boşalıyorum ne yapabilirim hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: boy uzatma kok hucre yontemitle, kök hücre ile boy uzatmak mumkun mu, kok hucre tedavisi boy uzamasi mumkun mu

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.