Güzel Bir Cilt İçin Tavsiyeler

Güzel Bir Cilt İçin Tavsiyeler

Cildimiz, bedenimizin örtüsüdür.

 

Cildimizin kendini yenilemeye ihtiyacı vardır. Kendini yenileyemeyen cilt hücreleri ölür. Tüm vücudumuzu saran bu örtünün, sağlığı çok önemlidir. Estetik görünüm için de ayrıca özen gösterilmesi gereken cildimizin sağlığı için neler yapılabilir
Bu noktada çinko, C ve E vitaminleri, doymamış yağ asitlerinin önemli rolleri vardır. Çinko ciltteki yaraları iyileştirir. Günlük tüketilecek olan 1-2 litre su cilt için çok önemli bir kaynaktır. Cilde yumuşaklık verir. Bakliyatlar, meyve sebzeler, deniz ürünleri, zeytin yağ cildimiz için bulunmaz bir nimettir.
Cildin yaşlanmasını önleyen bir vitaminde F vitaminidir. Bu vitamin bilindik vitamin guruplarında yer almayıp, doymamış yağ asitlerine verilen isimdir. Doymamış yağ asitleri, cildi yeniler, daha zinde görünmesini sağlar. Vücuttaki oksijen ve kolesterolü düşürüp dengeler. Günümüzde pek çok cilt bakım ürünlerinin içeriklerinde doymamış yağ asitleri kullanılır. Bunun yanında bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı vücut direncini arttırır. Üzüm çekirdeği ekstresi, keten tohumu yağı, ceviz yağı badem yapı, ayçiçeği yağı ve soya yağında doymamış yağ asitleri bulunmaktadır.
Bütün bunların yanında cildi yaşlandıran etkenlerde uzak durmamız gerekir. Sigara, stres, fazla güneş ışığı, sağlıksız beslenme, cildin yaşlanmasını hızlandıran, cilt düşmanı etkenlerdir.

Bir önceki yazımız olan Karında yağlanma nasıl azaltılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.