Hamile kalma dönemleri

Hamile kalma dönemleri

Hamile kalabilmek için kadınlarda yumurtlama meydana gelmesi gerekir. Yumurtlama ise, yumurtalıklardaki keselerden birine yumurta bırakılmasına denir. Döllenmiş yumurta rahme yerleşerek büyür ve olgunlaşır. Meydana gelen yumurtlama, yumurta tüpleri tarafından yakalanır ve döllenerek rahme doğru gönderilir. Tüm bunların olabilmesi için çiftlerin cinsel ilişkiye girerek, meninin kadına boşalması gerekir
Sperm yumurta içinde döllenerek gebeliğin meydana gelmesini sağlar.

 

Çocuk sahibi olmaya karar veren çiftler, cinsel hayatlarını buna göre şekillendirmelidirler. Adet günlerinde bir sorun olmayan yani 28 günde bir düzenli adet kanaması olan kadınlarda hamile kalmak için en uygun dönem, adet gününden sonra 11 ile 17 gün arasıdır. Adet kanaması bitmiş olan kadınların bu günler arasında gebe kalma riski yüksektir.
Erkek spermi 3 gün boyunca kadında canlı bir şekilde durur. Gebe kalmak isteyenlerin bu ihtimali göz önünde bulundurarak emin günlerde cinsel birleşmeye dikkat etmeleri gerekir.
Bir önceki Gebelik döneminde doğru ve düzenle beslenme önerileri başlıklı konumuzda gebelikte beslenme önerileri, gebelikte dengeli beslenme ve gebelikte doğru beslenme hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: hamile kalma dnemleri, hamile kalma dönemleri, 10 unda adet olan biri ne zaman hamile kalabilir, sorun olmayıp hamile kalamay, gebe kalma dönemleri

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.