Hamileler için tatil tavsiyeleri

Hamileler için tatil tavsiyeleri

Bebek sahibi olmak için yapılan fedakarlıkların başında hiç kuşkusuz anne adaylarının birçok zevklerinden vazgeçmeleridir ki tatil de bunların başında gelir. Seval Taşdemir hamilelik döneminde anne adaylarının tatil planlarını hem kendileri hem de bebekleri için sağlıklı bir şekilde gerçekleştirebilmeleri için dikkat etmeleri gereken noktaları açıkladı. Hamilelik döneminde tatil planı yapan bayanlar için dikkat etmeleri gereken tavsiyeleri yazımızda bulacaksınız…
Kadın Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Oysa hamilelik tatil yapmak için engel değil

Tatilin sakıncalı olduğu durumlar
– Düşük öyküsü
– Rahim ağzı yetmezliği
– Dış gebelik öyküsü
– Erken doğum öyküsü
– Plasental anomaliler (bebeğin eşine ait problemler)
– Vajinal kanama veya düşük tehdidi
– Çoğul gebelik
– Gebelik zehirlenmesi öyküsü
– Hipertansiyon, şeker hastalığı, kalp hastalığı ve diğer organ sistemlerine ait kronik hastalığı olanlar
– Ağır kansızlık durumu söz konusu olan gebelerin özellikle yurt dışı ve uzak yerlere seyahat etmekten kaçınmaları gerekir.
Tatilde nasıl bir program izlemeli, nelere dikkat etmeliyim?
– Gideceğiniz yerdeki sağlık kurumları ve kapasitelerinin belirlenerek, acil durumda başvurabileceğiniz telefon numaralarının öğrenin.
– Kan grubunuz, kullandığınız ilaçlar, alerjik reaksiyonlar ve gebeliğinizle ilgili tıbbi bilgilerin ve hekiminize ulaşılabilecek telefon numaralarının yanınızda bulundurun.
– Tatilde temizliğinden emin olmadığınız sulara girmeyin. Çok fazla kişinin birlikte kullandığı havuzlar yerine denizi tercih edin. Özellikle de fazla kalabalık olan otellerde animasyonların yapıldığı havuzları tercih etmeyin. Bu havuzları hem kalabalık olduklarından hijyen açısından hem de birilerinin size çarpma ihtimali olduğundan tercih etmemenizi öneririm.

– Bilim adamları, havuzların hamilelerde düşüklere ya da doğacak bebekte sakatlığa yol açabileceğini belirtiyorlar. Özellikle de yüzme havuzlarının sularına, temiz tutulabilmeleri amacıyla klor ve benzeri pek çok kimyasal madde katıldığı ve bu maddelerin de ceninin gelişmesini olumsuz etkileyebilecek kimyasallar olduğu bilinmektedir.
– Anne adayları havuzda kalış sürelerini iyi ayarlamalı. Eğer deniz varsa kesinlikle deniz tercih edilmeli. 15 dakika yüzüldükten sonra yarım saat gölgede dinlenilmeli.
– Islak mayo ile güneşlenmek, idrar yolu ve mantar enfeksiyonlarına yol açabileceğinden hemen değiştirilmelidir. Denize girmeseniz bile yedek mayonuzu yanınızda bulundurun. Terledikten veya duş yaptıktan sonra bile mayonuzu değiştirmenizi tavsiye ediyorum.
– Siz ve bebeğiniz açısından beslenmenize dikkat etmeniz çok önemlidir. Tatil döneminde de düzenli beslenmeniz gerekir. Bol sıvı almanız ve lifli besinlerden zengin beslenmeniz kabızlığı önler. Hijyenik açıdan güvenilir olmayan yerlerde yemek yememeye özen gösterin.
– Özellikle sıcak olan bölgelere yaptığınız seyahatlerde bol su içmeniz gerekir. Sadece pet şişede satılan suları ve kapalı içecekleri tüketmeye özen gösterin. Buz kalıpları birçok yerde şebeke suyundan hazırlandığını unutmayın ve kullanmayın.
– Rahat, ince, hava alan giysiler ve alçak topuklu ayakkabılar giyin.
– Tatilinizi sürekli gezmek yerine sık sık dinlenerek geçirin.
Bir önceki Kolay hamile kalmak için ne yapmak gerekir? başlıklı konumuzda bebek sahibi olmak, gebelik ve hamile kalmak hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: hamileler için oteller

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.