Hamilelik esnasında oruç tutmak sakıncalı mıdır?

Hamilelik esnasında oruç tutmak sakıncalı mıdır?

Gebelik döneminde anne adayı İslamiyet’in en önemli ibadet biçimi olarak sayılan oruç ibadetini gerçekleştirmek isteyebilir.Bu ibadeti gerçekleştirmek isteyenlerin doktordan onay alarak dengeli, düzenli ve verimli bir şekilde beslenmesi gereklidir. Gebeliğin ilk üç ayında tutulan oruç hem anne hem de bebeği olumsuz etkilemez iken, son döneminde tutulan oruç içinse mutlaka doktor izni olması gerekmektedir.

Bir önceki Gebeliği önlemek için yanlış yöntemler başlıklı konumuzda cinsel hastalıklar, Cinsel Sağlık ve cinsel yolla bulaşan hastalıkları önlemek hakkında bilgiler sunulmuştu.
. Sağlıklı gebe iftar ve sahurda tahıl grubu, meyve, sebze, et ve süt ürünleriyle bol sıvılı gıdaların tüketimini sıkça gerçekleştirmelidir.
Diyabet, hipertansiyon ve kalp hastalıkları gibi benzer hastalıkları bulunan gebelere oruç tutulması pek önerilmez iken, kesinlikle doktor tavsiyelerine uyması önerilir. Düzenli beslenildiği taktirde oruç hiçbir şekilde gebe adayı için sorun yaratamayavakken, anne ve bebeğin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde beslenmeye özen gösterilmelidir

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.