Hamilelikte ateşlenme enfeksiyon belirtisi olabilir

Hamilelikte ateşlenme enfeksiyon belirtisi olabilir
Bu da bakteri üremesini kolaylaştırır. Bunun nedeni büyüyen rahimin baskısı nedeniyle mesane kapasitesinin yavaşlamasıdır.
Hamilelikte ateşlenmenin diğer belirtileri nelerdir?
– İdrar yaparken yanma, sızlama,
– Sık sık idrara gitme,
– Kasıklarda bazen karnın alt bölgesinde sancı,
– Ateş, titremeler,
– İdrara gittiği halde boşaltamadığı duygusu,
– İdrar renginde, bulanıklık bazen kan, koku,
– Eğer enfeksiyon böbreklere yayılmışsa bel ağrısı, halsizlik, üşüme, titremeler, genel durumun bozulması, ateşin giderek yükselmesi.
Gebelikte yükselen progesteron hormonunun düz kaslarda gevşeme etkisi idrar akışını yavaşlatır.
Gebelikte oldukça sık görülen idrar yolu enfeksiyonları ateş yükselmesine neden olabilir

Bu belirtileri gösteren bir hamilede hemen tam idrar tahlili ve idrar kültürü alınmalıdır. İdrar tahlili sonucu da iltihap gösteriyorsa, gebelerde güvenle kullanılabilen antibiotik tedavisi başlatılır; kültür sonucu beklenerek ekleme ya da değişiklik yapılabilir.

Geç kalınan tedavi düşüğe neden olabilir
Uygun tedavi ile genellikle düzelen idrar yolu enfeksiyonları gerektiği gibi tedavi edilmese düşük, erken doğum gibi komplikasyonlara yol açabilir.
Daha az sıklıkta görülebilen ateşli hastalıklar için gebe öncelikle kendi doktoruna başvurmalı, onun yönlendireceği konunun uzmanlarıyla koordineli olarak tanı konmasını beklemelidir.
Sonuç olarak gebelikteki ateş yükselmeleri ciddiye alınmalıdır. Genellikle doktor kontrolünde ve bebeğe zarar vermeyecek basit tedavilerle düşürülebileceği ama mutlaka kulaktan dolma bilgilerle değil kadın doğum uzmanı muayene ve testleri ile sonuca varılabileceği akıldan çıkarılmamalıdır. Op. Dr. Hülya Erdem Biçmen

Bir önceki Kolay hamile kalmak için ne yapmak gerekir? başlıklı konumuzda bebek sahibi olmak, gebelik ve hamile kalmak hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: hamilelikte ateş ve halsizlik, hamilelikte ateşlenme, hamile kadının ateşlenmesi, gebelikte ates ve usume, ateslenme

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.