Hamilelikte bacak krampları için ne yapılmalı?

Hamilelikte bacak krampları için ne yapılmalı?

Anne adaylarını gebelik döneminde envaiçeşit sorunlar beklemekte ve her bir sorunda anne adaylarının bir hayli zorlanmasına sebep olur. haftasından itibaren bacak krampı sık sık yaşanan bir sorundur. Böylece bacak krampı ile karşı karşıya kaldığınız zaman ne yapmanız gerektiğini bilecek ve kısa zamanda krampın daha fazla artmasını engelleyerek, kendinizi rahatlatacaksınız.

Gebeliğin 24. Bu sorunlar arasında en sık rastlananlardan bir tanesi de bacak krampları olduğu için sizlere hamilelikte bacak krampları için ne yapılması gerektiğinden bahsedeceğiz. Ekseri geceleri ortaya çıkan ve şiddeti ile anne adalarını uykusundan eden bu sorunun nedeni kesin olarak bilinmese de, magnezyum, fosfor ve kalsiyum eksikliğinden olduğu şüphe edilmektedir
Hamilelikte oluşan bacak kramplarının tam olarak nedeni bilinmese de, ne yapılacağı çok iyi bilinmektedir.
Hamilelikte bacak kramplarını geçirmek için işte yapmanız gerekenler…
Öncelikle ani giren kramplar karşısında sakin davranmakta fayda var. Panik olmanız krampın daha da artmasına sebep olacak şeyler yapmanıza sebep olur. Ardından sırt üstü uzanın, bacağınızı iyice gerdirin ve yukarı doğru kaldırmaya gayret edin. Kramp girmesi durumunda kalça kaslarınızı harekete geçirecek bir egzersiz uygulamanızda çok yararlı olacaktır.
Kendinizi çok fazla zorlamadan sakin sakin bacak ve baldır kaslarınızı esnetmeye ve gevşetmeye çalışın. Kamp giren bölgeye elinizde nazikçe masaj yapabilir ve sıcak bir havlu koyarak parmaklarınızı yukarı doğru gerdirebilirsiniz.

Bu hareketler ilk başta canınızı yakabilir ancak zamanla acı yok olacak ve rahatlama hissedeceksiniz.

Bir önceki yazımız olan Hamileliğin ilk belirti şüpheleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.Bakılanlar: hamilelikte bacak kasılması, hamilelikte kramplara ne iyi gelir, gebelikte kramplara ne iyi gelir, hamilelikte bacak krampları, hamilelikte krampa ne iyi gelir

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.