Hamilelikte diş çürümeleri

Hamilelikte diş çürümeleri
Aslında uzman hekimler gebelikte diş çürümesi sorununun önüne geçilebileceğinin ve bunun için de doğru ağız ve diş bakımı yapılması gerektiğini söylemekteler.

Çoğu kadın diş çürümesi sorununun gebelik döneminde arttığını söyler, ancak bilinenin aksine diş çürümesi gebelik döneminde artan bir sorun değildir. Gebe kalan kadınların en sık yakındıkları sorunda ağız sağlıklarının bozulması ve buna bağlı olarak husule gelen diş çürümeleridir. Sadece kadınların ağız ve diş bakımında yaptıkları hatalar diş çürüklerinin çoğalmasına neden olur.
Gebeliğin sebep olduğu hormon seviyelerindeki değişiklikler kadınlarda bir takım sağlık sorunlarının nüksetmesine sebep olmaktadır
Kadıköy Hastanesi Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği Protetik Diş Tedavisi Uzmanı Dr. Umut Çakan, gebelik döneminde ağız ve diş bakımıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Hamilelik döneminde artan düş çürümelerinin sebebini Dr. Umut Çakan şöyle açıklıyor:
“Gebelikte çürük eğiliminin artması, enerji ihtiyacını karşılamak amacıyla alınan karbonhidrat miktarındaki artış ile ilgili olabiliyor. Dişlerin üzerinde biriken yiyecek artıkları ve mikroorganizmalar (plaklar) dişi çürütecek asitleri oluşturuyor. Mikroorganizmalar varlıklarını sürdürmek için ihtiyaç duydukları nişastayı ise yenilen yiyeceklerden temin ediyor. Nişastalı ya da şekerli besin yenildiğinde ağzın içinde çok güçlü bir asit ortam oluşuyor ve bunun normale dönmesi yaklaşık 20 dakika sürüyor. Gün içinde sürekli atıştırma yapıldığında bu güçlü asit ortamı nedeniyle dişler hızla çürüyor. “
Bir önceki Gebelik döneminde vajinal mantar nedenleri ve tedavisi başlıklı konumuzda mantar hastalığı hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: ayakta cürüme neden olur tedavisi ne, hamilelikte dis bozulmasi neden olur

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.