Hamilelikte dondurma yemek sakıncalı mı?

Hamilelikte dondurma yemek sakıncalı mı?

Yaz aylarını sevilen tatlılarından birisi olan dondurma, başta çocuklar olmak üzere tüm yetişkinler tarafından yaz aylarında sıkça tüketilirken, kadınlar gebelik dönemlerinde dondurma yemekten korkuyorlar. Peki uzmanlar bu konuda ne düşünüyor? Gebelikte dondurma yemek sakıncalı mı? Eğer sakıncalıysa gebelikte dondurma yemenin zararları nelerdir? İşte merak edilen bu soruların yanıtları:
Hamilelikte dondurma yemek zararlı mı?
Uzmanlar gebe olan kadınların yaz aylarında dondurma yemesinde bir sakınca görmezken, dondurmaya karşı ve özellikle de süt ve süt ürünlerine karşı alerjisi olan anne adaylarının sütlü dondurmalardan uzak durmasını tavsiye etmekteler. Aynı zamanda soğuk şeyler tüketmeye karşı bir hassasiyetiniz yoksa da gebelikte dondurmak yemek sakıncalı değildir. Fakat hassas bir bünyede olan anne adayları boğaz iltihaplanması, öksürme ve bademcik şişmesi gibi problemlerle karşılaşmamak için dondurmadan bir süre uzak durabilir ya da çok az tüketebilirler. Bunun sebebi ise soğuk bir yiyecek olan dondurmanın anne karnındaki bebeğe zarar verecek düşüncesidir

Süt ve süt ürünlerine karşı alerjisi olan anne adayları ise gebelik dönemlerinde meyveli dondurmaları tercih edebilirler. Hem solunum hastalıklarına yakalanmamak hem de alerji olmamak için yediğiniz dondurmalara ve dondurmanın miktarına çok dikkat etmelisiniz. Reflü problemi olan anne adaylarının sütlü dondurma tüketmesi durumunda gıda intoleransı mekanizmalarında sorun husule gelebiliyor.

Gebelikte bilinçli tüketilmeyen dondurma damar yolu ve kanla boğaza ulaşan savunma hücrelerinin , soğuktan dolayı büzüşen boğazdaki kan damarlarına ulaşması kısıtlanıyor. Eğer ki virüslerin sebep olduğu enfeksiyon hali mevcutsa, dondurma yedikten sonra vücut için bu durum bir hayli zor oluyor. Bu sebeple alerjiniz varsa, süt ürünlerine karşı hassasiyetiniz bulunuyorsa, reflü mevcutsa hamilelik döneminde dondurma yemek çeşitli hastalıklara maruz kalmanıza neden olabilir ve bu durumda gebeliğinizin rahat geçmemesine sebep olur.
Özet olarak ise, dondurma aşırı yendiği zaman nasıl ki her insanda çeşitli sıkıntılar yaratıyorsa, gebelerde de aynı sıkıntılara yol açmaktadır. Dondurmanın soğuk olmasından dolayı gebeliğe özel bir sakınca bulunmamaktadır. Yalnızca anne adayı normal olan her insan gibi üşütebilir, mide rahatsızlığı yaşayabilir. Dondurma yemek bebeğe zarar vermez.
Bir önceki Üç ebeveynli çocuk mümkün mü? başlıklı konumuzda anne sağlığı, böbrek yetmezliği ve çocuk sağlığı hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: yeni gebelikte oksuruk bebeğe zarar verirmi, gebelikte soguk yemek zararli mi, Hamilelikde soyuk yiyecekler yenirmi, hamilelikte dondurma bebege kilo aldirir mi, hamilelikte dondurma yemek

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.