Hatmi Çiçeğinin Mükemmel Faydaları

Hatmi Çiçeğinin Mükemmel Faydaları
Antikçağ’dan beri öksürüğe karşı kullanılmıştır. Hatmi çiçeği pembe bir renk tonundadır ve bir çok hastalıkta ilaç yerine kullanılmaktadır. Bizlerde bu nedenle hatmi çiçeğinin nelere iyi geldiğine, sizlerin bilgilenmesi için konu ediniyoruz…

Kronik kuru öksürüğe karşı • ağız içi mukoza yaralarına karşı • bronşite karşı • üst solunum yolları enfeksiyonlarında etkili • balgam söktürücü • yumurtalık ve rahim kanserlerini önleyici
Kırmızı, pembe, beyaz çiçekli olanları içerisinde tıbbi amaçlı olarak kullanılanı Akdeniz ve Ege Bölgesinde yetişen ve çiçekleri kırmızı-beyaz renkli olandır. Çiçek ve yapraklarından oluşan çayı ağızda çıkan yaralara karşı gargara olarak kullanılır.
Hatmi çiçeği, halk arasında hitmiye, devegülü, silindir çiçeği ve hire adlarıylada bilinmektedir
İçerdiği vanillik asit, scopoletin, quercetin ve p-hydroxy-benzoik asit ağız yaralarına karşı gargarası yapıldığında etkin olan maddeleridir.

Fransızlar böbreklerin sağlıklı çalışmasında uyarıcı amaçlı olarak, bahar aylarında onun taze filizlerini salatalarına ilave ederler. Latince ismi olan “althaea” çok çeşitli şifa gücü olan anlamına gelir. Astım hastaları her bitkiyi kullanamazlar, çünkü birçok bitkinin içerisinde etkin madde olarak histamin bulunur. Astım hastaları hatmiyi içerdiği antihistaminik özelliğe sahip etkin maddelerinden dolayı çekinmeden kullanabilirler. Özellikle hatminin yapraklarında bol miktarda bulunan kaempferol ve hem yaprak ve hem de çiçeklerinde bulunan chlorogenik asit antihistaminiktir.
Hatmiyi Over-CA (yumurtalık kanseri) hastalarına özellikle önermekteyim. Kemoterapi ve veya radyoterapi aldıktan onbeş gün sonra hatmi kürüne başlayabilirler. Aşağıda bu kürün nasıl hazırlanacağı açıklanmıştır. Eğer, birinci derece akrabalarında yumurtalık, rahim veya meme kanseri olanlar var ise, yılda iki kez önleyici olarak hatmi kürü uygulamalarını öneririm.
Kökleri kullanılacağı zaman kesinlikle kaynatılmaması gereki
Bir önceki Bilgisayar ekranına yukarıdan bakın başlıklı konumuzda alın masajı, aydınlatma ve baş ağrıları hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: hatmi çiçeği ne işe yarar, hatmi çiçeğinin faydaları, kırmızı hatmi, hatmi çiçeği öksürük, hatmi cicegi rengI cayi

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.