HDL ve LDL kolesterol nedir?

HDL ve LDL kolesterol nedir?
İyi kolesterol damar tıkanması ve yüksek tansiyon gibi sağlık sorunlarının önüne geçilmesinde bize muavenet ederken, kötü kolesterol ise bu sağlık sorunlarının görülme riskini arttırmaktadır. HDL ve LDL olarak ifade edilen bu kolesteroller, yağları taşıyan yuvarlak, misket gibi içi yağ ile dolu, dış yüzeyi protein ile kaplı damlacıklar olmaktadır. Pek hangisi iyi, hangisi kötü kolesteroldür?

HDL ve LDL kolesterol yapı olarak ne kadar birbirilerine benzerlik gösterseler de, davranış olarak birbirlerinden çok farklıdır.
Kanda iki tür kolesterol bulunmaktadır ve bunlar iyi ve kötü olmak üzere iki şekilde ifade edilir. Bu nedenle bu iki kolesterol iyi ve kötü olarak isimlendirilmiştir
LDL kötü kolesterol, HDL ise iyi kolesteroldür. Halk arasında kötü kolesterol (LDL) lanetli kolesterol, iyi kolesterol (HDL) ise hayırlı kolesterol olarak bilinir. Bu isimlendirmeler hangisinin iyi ve kötü olduğunun kolay anlaşılabilmesini sağlar.

Halk terimiyle lanetli kolesterol LDL (kötü kolesterol) yağları vücudun her yerine dağıtmaya çalışır. LDL’nin dağıtmış olduğu bu yağları vücut hücrelerinin ihtiyacı olanını kullanır geri kalan yağ ise kanda dolaşmaya devam eder ve damar duvarlarına çökerek damar tıkanmasına sebep olur. Hayırlı kolesterol HDL (iyi kolesterol) ise LDL’nin yol açtığı sorunları önlemekle görevlidir.
HDL kolesterol vücuttaki kolesterolü karaciğere taşır, karaciğer bu kolesterolü safra içine atarak bağırsaklara gönderir ve bağırsaklarda dışkı yoluyla kolesterolü vücuttan dışarı atar. Böylece HDL vücuttaki fazla kolesterolü dışarı atarak kolesterol hastalığını önlemiş olur.
Bir önceki Alkol zehirlenmesi tedavisi başlıklı konumuzda alkol zehirlenmesi hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: ldl kolesterol nedir, hdl ldl, hdl ve ldl, ldl nedir, hdl ve ldl kolesterol nedir

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.