Horlama nedir, nasıl tedavi edilir?

Horlama nedir, nasıl tedavi edilir?

Horlama nedir?
Horlama, uyku süresince bir kişinin nefes alıp verdiğinde üretilen sestir.
Bu hastalık dışında horlayanlar için problem daha az önemlidir, horlamanızı hemen durdurmak için alabileceğiniz çeşitli önlemler vardır. Peki, horlama nedir, nasıl tedavi edilir? İşte cevaplar…
Bazıları horladığınız için size şakalar yapar, sizinle dalga geçer, ancak bu ciddi bir hastalık olan obstrüktif uyku apnesinin (OSA) bir belirtisi olabilir.
Çevrenizde ya da ailenizde en sık karşılaşılan sorunlardan biri olan horlama rahatsızlığından muzdarip birileri muhakkak vardır. Bu hastalığın uyku uzmanları tarafından değerlendirilmesi ve horlamanın nasıl durdurulacağının öğrenilmesi gerekiyor
Bu ses sırayla yumuşak damağı ve küçük dili titreştirir. Apne kelimesinin anlamı, nefes almanın durması demektir. Maalesef, horlama kadınlardan çok erkekleri etkiliyor.
Horlamanın tedavisi
OSA’nın tedavisi için yapabileceğiniz en önemli nokta, etkili tedavinin teker teker tedavi edilmesi gereken birkaç ilişkili problem gerektirmesidir. Horlamanızı durdurmak istiyorsanız, aşağıdaki önerileri dikkate alın:
Yaşam tarzı faktörleri
OSA’nın tedavisinde bir dizi faktörün ortadan kaldırılması gerekiyor. Bunların kaldırılması problemi tamamen çözer. Kilo fazlalığı hareketsiz yaşam tarzı getiriyor, tiroid problemlerine yol açıyor. İdeal kiloda olmak bu süreci tersine çevirir.

Sigara içmek
Sigaranın vücut üzerinde istenmeyen sayısız etkiye sahip olduğunu herkes biliyor. Horlama üzerinde de sigaranın etkisi fazladır. Sigara dumanı, burundaki mukoza zarı ile boğazdaki dokuların şişmesine ve akciğerlerde küçük damarların tıkanmasına yol açar.
Uyku düzenlemesi
Doğru şartları sağlayan 2 uyku periyodu var. Birinci uyku aşamasında, uykuya dalma aşama oluşuyor, bu durum gece boyunca birçok kez olabilir. REM uykusu ise, rüyaların sık sık görüldüğü uykudur. Bir kişinin dengesiz uyku alışkanlığı varsa, uyku boyunca çok önemli solunum yolu dengesizliği oluşabilir. Bu durumda ihtiyacınız olan, uyku sürenizi her gece en az 7,5 saate çıkararak uykunuzu düzenlemektir.
Tıbbi problemler
Burnu, boğazı ya da akciğerleri tıkayan herhangi bir şey uyku apnesi gelişiminde potansiyel olarak rol oynuyor. Nazal problemler içinde hayvan alerjisi gibi hava yoluyla partiküllere olan alerji ve odun sobasından kaynaklanan burun kuruluğu yer alıyor. Boğazı tıkayan faktörler arasında ise büyük bademcikler, büyük bezeler, aşırı miktardaki yağ dokusu ile boğazın arkasındaki karmaşık dokuların bazılarının büyümesi bulunuyor. Bu durumlarda, ameliyatlar istenmeyen veya aşırı dokuların çıkarılmasına yardımcı oluyor.
Ameliyattan önce yaşam tarzı
Aşırı şekilde horluyorsanız ve aileniz, arkadaşlarının bundan şikâyetçiyse yaşam tarzı listenizi çok dikkatli bir şekilde incelemeniz gerekiyor. Bazı kötü alışkanlıklarınızı bırakın ve daha fazla egzersiz yapın. Bu değişikliklerden sonra halen horlamaya devam ediyorsanız, bir fizik uzmanına ya da Kulak-Burun-Boğaz uzmanına gitmelisiniz. Zaman

Bir önceki Cinsel isteksizliğin çareleri başlıklı konumuzda cinsel isteksizlik, erken boşalıyorum ve erken boşalıyorum ne yapabilirim hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.