Horlama tedavisi nasıl yapılır?

Horlama tedavisi nasıl yapılır?
Horlama tedavisi, horlamanın çeşidine göre belirlenecek yöntemlerle uygulanıyor…
Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Erkan Özdoğru, horlamanın tedavi basamakları hakkında bilgi verdi.
Günümüzde birçok çiftin boşanmasına neden teşkil edebilecek kadar büyük sorunlara neden olabilen horlama rahatsızlığının birden çok şekilde tedavisi mümkün.
“Horlama tedavisinde, uyku sırasında gözlemlenen kişiye horlama takip formu doldurulur. Dr
Bu formla horlama şiddeti, süresi, apne varlığı, gece ve gündüz görülen belirtiler sorgulanmakta ve fizik muayene sonrasında başvuran hastaların sadece horlaması olanlarla tıkayıcı uyku apnesi olanlar şeklinde ayrımları yapılmaya çalışılmaktadır.
Radyofrekans cerrahisi
Tetkikler sonucunda basit horlaması olan hastalarda, fizik muayenede tespit edilen bulgulara göre çeşitli operasyonlar uygulanmaktadır. Bunlar arasında en sık olarak radyofrekans cerrahisi kullanılmaktadır.

Tıkayıcı uyku apnesi ile seyreden olgularda ise cerrahi veya cerrahi dışı tedaviler söz konusu olabilmektedir. Bu olgulardan çoğunun kilosunun normalden fazla olması nedeniyle, tedavi planına zayıflama diyetlerinin de eklenmesi önem taşır. Bu diyetleri uygulayarak kilo verebilen hastalarda tedavinin başarı şansı yükselmektedir.
Uyku apnesine operasyon
Cerrahi tedaviye karar verilen olgularda, özellikle uyku sırasında apneye neden olan tıkanıklık yerinin tam olarak belirlenmesi büyük önem taşır. Bundan sonra gerek burunda, gerekse yumuşak damakta, dil kökünde ve boyunda çok çeşitli operasyonlar yapılabilmektedir.
Cerrahi tedavinin yanı sıra hastaların çoğunluğunun tercih ettikleri uyku sırasında burundan pozitif basınçla hava veren cihazlar da, tedavide önemli yer tutmaktadır.”
Bir önceki Cinsel isteksizliğin çareleri başlıklı konumuzda cinsel isteksizlik, erken boşalıyorum ve erken boşalıyorum ne yapabilirim hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: horlama tedavisi, horlama ameliyatı nasıl olur, Horlama için ne yapılabilir, horlama tedavisi evde nasıl yapilir, horlama tedavisi konya

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.