Kadın Hastalığı Adet Sancısı Nedenleri Ve Adet Sancısına İyi Gelecek Öneriler

Kadın Hastalığı Adet Sancısı Nedenleri Ve Adet Sancısına İyi Gelecek Öneriler
Hemen hemen her kadının karşılaştığı sorunlardandır, Adet sırasında ağrılar sırta ve de bacaklara yayılabilir. Ağrılar genellikle adetten 1 gün önce başlar ve adetin ilk günü ağrılar çok şiddetlenir  ve 2 yada 3 gün sürer. Adet kanaması geçiren kadınlarda aynı zamanda kabızlık, ishal, baş ağrısı, bulantı gibi rahatsızlıklar da görülmektedir.

 
Adet Sancılarının Sebepleri:
– Endometriozis
– Yumurtalık kistleri, tümörleri
– Pelvik inflamatuar hastalıklar
– Myomlar
– Uterus polipleri
– Rahim içi yapışıklıklar
– Rahim içi araçlar
– Rahim ağzındaki darlıklar
– Rahim tümörleri
– Kızlık zarının tam kapalı olması
– Çift uterus septun bulunması
– Geçirilen enfeksiyonlar

Adet Sancılarının Tedavisi:
Genellikle orta dereceli bölgesel sıcak uygulamalar ile tedavi edilir.Bunun için de sıcak su ile yapılan banyo ya da ayaklara sıcak uygulama yapılması tavsiye edilir.Bu yöntemlerde dikkat edilecek nokta sıcak uygulamaların direkt olarak karına değil vajinaya yapılmasıdır.Adet sancılarının tedavisinde inflamatuar grubundaki ağrı kesici ilaçların etkisi de oldukça fazladır.İlaç kullanımına adet kanamasından önce başlandığında etkisi daha da belirginleşir.Ağrı kesicilere rağmen ağrılar kesilmemişse doğum kontrol hapları doktor tarafından tavsiye edilir.Eğer adet kanamasından önce bulantı,baş ağrısı gibi rahatsızlıklar oluyorsa adetten 1 hafta önce tuz kullanımı azaltılmalıdır, doğal idrar yaptırıcı maydonoz, ıhlamur gibi besinler tüketilmelidir.Ağrıyı gidermeye yönelik bir diğer yöntem ise düzenli yapılan egzersizlerdir.
Kdınlarda görülen Adet kanaması sırasında veya öncesinde kasıklarda meydana gelen rahatsızlıkları menstrüel kramp adı verilmektedir

Bir önceki Emboli Hastalığı Ve Emboli Hastalığı Belirtileri Ve Tedavisi başlıklı konumuzda emboli hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: adet hastalığına ne iyi gelir, adet sancısına iyi gelecek yöntemler, regl sancisina doktor tavsiyesi ilaç, adet sancısına iyi gelen şeyler doktorum, adetimin ilk günü duş alabilirmiyim

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.