Kabakulak belirtileri nelerdir?

Kabakulak belirtileri nelerdir?
Hapşırma, öksürme, aksırma, öpme, solunum yolu ile ve nefes alıp verirken başkasına bulaşma riski bulunan kabakulak hastalığının belirtileri şöyledir.

Hastanın çenesinin alt ve arka kısmında şişlik husule gelir.

Daha çok kış ve bahar aylarında görülme riski artan kabakulağın mütenevvi belirtileri bulunur. Kabakulak hastalığının bu ismi almasındaki sebep kulağın alt kısmında husule gelen şişliktir. Eğer çocukluk döneminde kabakulak geçirmemiş iseniz yetişkinlik döneminde olmanıza rağmen daha önceden bu rahatsızlığı atlatmadığınız için kabakulak olan bir hastadan size de bulaşma riski bulunmaktadır.
Tükürük bezlerinde enfeksiyona sebep olan virüslerin husule getirdiği kabakulak hastalığı, çoğunlukla çocuk yaşlarda ortaya çıkmakta ve bulaşıcı olması ile de ebeveynleri tedirgin etmektedir
tükürük bezlerinin virüsten etkilenmesi ile ortaya çıkan kabakulak hastalığında boğazda ve tükürük bezlerinde ağrılar meydana gelir. Bir şeyler yerken hatta ağzınızı her açıp kapattığınızda ağrı hissederseniz. Hafif ateşlenme ve baş ağrıları da bu sorunlara eşlik eder.
Kabakulak belirtileri arasında hastanın halsiz kalması ve kendini yorgun hissetmesi gibi şikayetlerde yer alır. eğer hastanın karın ağrısı şikayeti varsa bunun sebebi de kabakulaktan husule gelen yumurtalıkların iltihaplanmasıdır. Ayrıca iştah kaybı görülür, boyunda tutulma husule gelir, bulantı ve kusma gibi şikayetlerde hastayı huzursuz eder. Çok nadir hiçbir belirti göstermeden de kabakulak ortaya çıkabilir.
Bir önceki Beyin krizi nasıl tedavi edilir? başlıklı konumuzda beyin krizi, beyin krizi tedavisi ve beyin krizinin tedavisi hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: kabakulak belirtileri nelerdir, boğazda kabakulak, çocukluk dö­neminde kabakulak geçirmemiş

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.