Kabakulak hastalığı tükürükle bulaşıyor

Kabakulak hastalığı tükürükle bulaşıyor

Kabakulak hastalığına yakalanan hastanın ateşi aniden yükselir, genel bir halsizlik görülür.
Yanak ve kulağın altı kabarır, kulak memesi de hafifçe yukarı doğru kalkar.
Kabakulak; genellikle kulak altında bulunan tükürük bezlerinin iltihaplanması sonucu ortaya çıkar, kuluçka devresi, 18 gündür.
Uzmanlar, kabakulak hastalığının daha çok çocuklarda görülen bulaşıcı bir hastalık olduğunu ve hastalığa yakalanan hastaların ağızlarından çıkan tükürük damlacıklarıyla bulaştığını belirtiyor. Çok defa kulağın ön ve altında bulunan tükürük bezleri şişer ve acıma hissi duyulur
Ağızda kuruluk, dilde pas vardır. İştah da azalmıştır. Bu durum birkaç gün devam ettikten sonra tükürük bezlerindeki şişlik yavaş yavaş kaybolmaya ve hasta iyileşmeye başlar.

Hastalığın kendisi çok tehlikeli olmadığı halde; başka hastalıklara zemin hazırlar. Bu hastalıklar arasında; pankreas, gözyaşı keseleri, böbreküstü bezleri, erkeklerde husyeler, kadınlarda yumurtalıkların etkilenmesi önemli sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle en iyi şekilde tedavi edilmesi gerekir.
Hastanın sağlıklı kimselerle konuşması, görüşmesi önlenmeli, sulu yiyecekler verilmeli ve kabız olmaması sağlanmalıdır.
Bir önceki Cinsel isteksizliğin çareleri başlıklı konumuzda cinsel isteksizlik, erken boşalıyorum ve erken boşalıyorum ne yapabilirim hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: dilde pas hissi, tukurukle bulasan hastalikla, tükürükle bulaşan hastalıklar, tükürükten geçen hastalıklar, tükürükten hangi hastalıklar bulaşır

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.