Yaşlılıkta fazla kilo iyiymiş

Yaşlılıkta fazla kilo iyiymiş

Amerikan Geriatri Derneği’nin dergisinde yayınlanan çalışmanın, aşırı kilolu olmanın kalp hastalığı da dâhil birçok sağlık sorununu desteklediğini iddia eden araştırmalarla çeliştiği açıklandı.
Avustralyalı bilim adamları, yaptıkları araştırmalar sonucu 70 yaş ve üzerindeki aşırı kilolu yaşlıların, normal kilolulardan fazla yaşadıklarının gözlemlendiğini belirtiyor.
Batı Avustralya Üniversitesi’nden araştırmacılar, 1996 yılında çalışma başladığında 70-75 yaşlarında olan 9 bin 200 kişinin 10 yıllık sağlık verisini inceledi. Araştırmanın yazarlarına göre, Avustralya, Amerika ve İngiltere’den sonra obezlik sıralamasında üçüncü ülke.
Çalışmada, vücut kitle indeksi üzerinde aşırı kilolu olma ve obezlik seviyesini tespit ettiklerini belirten araştırmacılar, katılımcıları “düşük kilolu, normal kilolu, aşırı kilolu ve obez” olmak üzere 4 kategoriye ayırdılar.

Araştırmada, aşırı kilolu olanların normal kilolu olan insanlardan yüzde 13 daha az hastalık riskiyle karşılaştığı bulundu
Ancak, obez olanlar için böyle bir yararın tespit edilemediği kaydedildi.
Ayrıca, araştırmacılar, hareketsiz olmanın kadınlarda ölüm riskini iki kat, erkeklerde ise dörtte bir oranında arttırdığını buldular. Zaman

Bir önceki Diyabete bağlı görme problemleri ve tedavisi başlıklı konumuzda ağ tabaka, ayak sağlığı ve ayaklarda kalıcı hasar hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: kilonun yaşlilikta faydalari

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.