Kalp hastaları nasıl beslenmeli?

Kalp hastaları nasıl beslenmeli?

Kalp damar hastaları nasıl beslenmeli
Kalp hastalarına uzmanların beslenme önerileri sindirimi kolay olan besinleri tüketmeye ağırlık vermeleridir. Kalp, yaşamımız için önemli bir organ olduğu için ani ölümlere yol açabilir ve bu sebeple kalbimize gerektiği özeni göstermeli, elimizden geldiği kadar kalbimize iyi bakmalıyız. Peki uzmanların kalp hastalarına beslenme önerileri nelerdir? Kalp hastaları hangi besinleri tüketmelidir? Kalp hastaları ne yemelidir? İşte tüm bu soruların yanıtları.
Kalp rahatsızlığı olanlar ya da kalp hastalığı riski yüksek olanlar mutlaka kalp sağlığını olumlu yönde etkileyici besinlere ağırlık vermeli ve günlük yaşamında kalbe iyi gelen yiyecekleri bol bol tüketmelidir. Özellikle de kalp hastaları tuzdan yoksun bir beslenmeyi alışkanlık haline getirmelidir
Sindirim sistemi ile kalbin çalışma sistemi arasında sıkı bir bağ olduğunu bilmeli ve bu sebeple sindirimi zorlamayacak gıdaları tüketmelisiniz. Çünkü sindirim zorlandığı zaman daha fazla kan ihtiyacı hisseder ve bu da kan pompalaya kalbin daha fazla çalışması demektir.

Sodyum (tuz) içeren besinler sindirimi zorladığı için bu besinlerden uzak durulmasında yarar var. Tuzlu gıdalardan uzak durmanın yanı sıra kalp hastaları yaşamları boyunca diyet uygulamaları ve öğünlerini kaçırmamaya dikkat etmelidir.
Katı yağlar, yağlı etler, yağlı süt ürünleri, ağır tatlılar, şekerli hazır içecekler, kızartma türü yiyecekler, içki ve sigara kesinlikle uzak durmanız gerekenlerdir. Bunların yerine az yağlı ya da yağsız süt ürünleri, et, hafif tatlılar, şekersiz içecekler, haşlama ya da ızgara türü gıdalar, bitki çayları, kepekli ekmek, sebze yemekleri, yoğurt, ayran, bol bol meyve gibi tüketilmelidir.
Bir önceki Et tüketimi nasıl olmalıdır? başlıklı konumuzda et tüketimi nasıl olmalıdır ve kırmızı et tüketimi hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: kalp hastalari nasil beslenmeli, kalp hastaları ve grp, kalp yetmezliği hastaları nasıl beslenmeli

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.