Kanser anneden karnındaki bebeğe geçebilir

Kanser anneden karnındaki bebeğe geçebilir

Teoride, kanser hücreleri plasentayı geçmeyi başarsalar bile, bebeğin bağışıklık sisteminin hastalığın bulaşmasını önlediği düşünülüyordu.
Uzun zamandır kanser hücreleri taşıyan annenin, karnındaki bebeğine kanser bulaştırmasının mümkün olup olmadığı bilim adamlarının zihinlerini meşgul ediyordu.
Bilim adamları kanser hücrelerinin ana karnında anneden bebeğe geçebildiğini saptadılar. Yapılan araştırmalar merak edilen bu sorunun cevabını ortaya çıkardı. Bununla birlikte anne ve bebeğin aynı kansere (genellikle lösemi ve melanom) sahip oldukları vakalar da bulunuyor

Proceedings of the National Academy of Sciences dergisinde yayımlanan yeni araştırma, her ikisi de lösemi olan bir Japon kadınla çocuğu üzerinde yapıldı. 28 yaşındaki kadına doğumdan çok kısa bir süre sonra lösemi teşhisi konulurken, bebeğin de aynı kansere yakalandığı 11 ay sonra anlaşıldı.
Bebeğin kan hücrelerine yapılan genetik testlerde, kanserli hücrelerin doğuştan geldiği anlaşıldı. Araştırmacılar, bebekteki lösemi hücrelerinin kaynağının anne olup olmadığını saptamak için gelişmiş bir genetik parmak izi tekniği kullandılar.
Sonuçta, her iki hastanın lösemi hücrelerinin, mutasyona uğramış aynı kanser genini taşıdıkları belirlendi.

Bunun yanı sıra, çocuğun bu geni kalıtsal olarak annesinden almadığı, yani bu tür bir lösemiye hiçbir dış etken olmaksızın yakalanamayacağı saptandı.
Bunun ardından bilim adamları, kanser hücrelerinin bebeğin bağışıklık sistemini nasıl etkisiz hale getirmiş olabileceğini araştırdılar. Bilim adamları, kanser hücrelerinin, kendilerine, özgün moleküler kimliklerini vermede önemli rol oynayan DNA’ya sahip olmadıklarını saptadılar.
Bu moleküler işaret olmaksızın, bebeğin bağışıklık sisteminin kanserli hücreleri yabancı hücreler olarak algılamadığı ve bunları püskürtmek üzere harekete geçmediği anlaşıldı.
Araştırmanın başkanı, Kanser Araştırma Merkezi’nden Prof. Mel Greaves, “Bu uzun zamandır muamma olan bulmacayı çözmüş olmaktan çok memnunuz. Ancak şunu vurgulamak isteriz ki, anneden bebeğe kanser geçmesi çok nadir görülür” dedi.
Bir önceki Kanser virüsü evlilik dışı ilişkiyle yayılıyor başlıklı konumuzda cinsel yolla bulaşan hastalıklar, rahim ağzı kanseri ve smear testi hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: bebek anne karninda kanser olurmu, lösemi kadınlarda kısırlık nasıl oluşur, MOLEKÜLER İŞARETLER

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.