Kanser hastaları ne yememeli?

Kanser hastaları ne yememeli?
Osman Müftüoğlu, kanser hastalarının dikkat etmesi gereken beslenme alışkanlıklarına değindi.
Kanser hastalığının oluşumunu tetikleyen birçok sebepler bulunur. Dr. Genetik olarak ortaya çıkabilen kanser gibi yanlış tüketilen yiyecek ve içeceklerinde etkili olduğunu söyleyen Prof. Bunların içinde yanlış beslenmede yer almaktadır
Kanser hastalarının tüketmemesi gereken besinleri Müftüoğlu şöyle açıkladı:
“Kanser hastalarına bazı besinlerin tamamen yasaklanması ve bazılarınında az miktarda yenilmesine izin verilmelidir. İzin verilen besinlerin yenmesinde de aşırıya kaçmamaya ve abartmamaya dikkat edilmelidir.”

 

Kanser hastaları neleri yememeli?

 
İçerisinde şeker bulunan her türlü yiyecek ve içecekten uzak durulmalı. (Tatlı içecekler, meyve suları, meşrubat, kola, şekerli gıdalar, şekerli yiyecekler)
Beyaz ekmek, pastane ürünleri ve fırın mamüllerinden tüketilmemeli.

Fast food tarzı yiyeceklerin yenmesi kesinlikle yasaklanmalı.
Cips, bisküvi, galeta ve beyaz unlu gıdalar, kraker ve grisini besinlerinin yenmesi de sakıncalıdır.
Patates kızartması, mısır gevreği, makarna, çikolata da yenmemesi gerekenler arasında.
Sosis, salam ve sucuk gibi işlenmiş et ürünlerinden uzak durmakta fayda var. Aynı zamanda füme balıklar ve tütsünlenmiş et ürünlerie yasaktır.
Hazır çorba, krema, süt tozu, reçel, şurup, alkol ve her türlü tatlandırıcılar, meyve şurupları, bal, pekmez gibi yiyecek ve içeceklerin kanser hastaları tarafından tüketilmemesi gerekenler arasındadır.
Bu besinler kanserli hücrelerin çoğalmasına neden olduğu için uzak durulmasında fayda var.
Bir önceki Yüksek Tansiyon hastalarına beslenme önerileri başlıklı konumuzda hipertansiyon hastaları nasıl beslenmeli ve hipertansiyon hastaları ne yemeli hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: lösemi hastaları ne yemeli, kanser hastası olanların yemesi gerekenler, kanserlilerin yememesi gerekenler, kanser hastalığında bal, KANSER HASTALARININ YEMEMESİ GEREKENLER

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.