Kanser hastalığını tetikleyen faktörler

Kanser hastalığını tetikleyen faktörler
Kanseri tetikleyen nedenler nelerdir, kanser hastalığı riskini neler artırır, kanseri tetikleyen faktörler başlıklı bu yazımızın devamında bulabilirsiniz. Alkol ve sigara gibi beslenme hataları, düzensiz beslenme, hareketsiz bir yaşam tarzı ve stres gibi faktörlerde kanser hastalığı riskini arttıran nedenler arasındadır.
Çağımızın vebası olarak isimlendirilen ve giderek artış gösterip pek çok insanın ya yaşam kalitesini ya da ömrünü elinden alan kanser hastalıklarından korunmak için kanseri tetikleyen faktörler nelerdir bilmekte ve önlem almakta fayda vardır. Bilim insanlarının yaptıkları araştırmalara göre kanseri tetikleyen faktörler hayatımızdan çıkartıldığı zaman ve bu faktörlere karşı önlem alındığı zaman kanser riskleri en aza indirilip, kansere yakalananların sayısında azalma olacağı açıklanmıştır.
Kanseri tetikleyen şeyler
Kanser hastalığını tetikleyen faktörlerin başında kadınlar arasında da kullanımı giderek yaygınlaşan sigara kullanımı ve alkol tüketimi gelmektedir
Obezite kanseri tetikleyen faktörlerin en başında gelen bir diğer sebeptir ve mutlaka önüne geçilmesi, beslenmenin doğru ve düzenli beslenme alışkanlığı kazanılması şiddetle tavsiye ediliyor.

Kanser tetikleyicisi nedenleri arasında aynı zamanda teknoloji ve kimyanın gelişmesi de rol almaktadır. Kanser hücrelerinin sevdiği radyasyon ve kanser yapıcı kimyasal maddeler ne yazık ki kanser hastalıklarının daha fazla görülmesine ve risklerinin artmasına yol açmaktadır. Örnek vermek gerekirse eğer, hayatımızın bir parçası olan cep telefonun yaydığı radyasyon beyin kanserine neden olabiliyor. Posa bakımından az beslenmek, besinlerin hazırlanmasında ve saklanmasında bazı hususlara dikkat etmemek, katkı maddeleri içeren gıdaları çok fazla tüketmek, tuz ve tuz içeren yiyeceklerin aşırı tüketilmesi, gıdaların yanlış pişirimi, vücutta vitamin kayıpları gibi daha pek çok faktör kanser hastalığının tetikleyicisidir.

Bir önceki yazımız olan Gırtlak kanserinde karbondioksit lazer başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.Bakılanlar: kanseri tetikleyen faktörler, kanseri tetikleyen etkenler, kanser hastalığını tetikleyen faktörler, kanseri tetikleyen bitkiker, radyoaktif unsurlar kanser hücre

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.