Vajinadan böbrek nakli nasıl yapılır?

Vajinadan böbrek nakli nasıl yapılır?

Vajenden böbrek nakli nasıl yapılır?
Vajenden böbrek nakli
Vajinadan böbrek nakli yani tıp literatüründeki adıyla ”Doğal Açıklık Cerrahisi” uygulaması vericinin böbreğinin vajinadan çıkartılması ile alıcıya nakledilmesi şeklinde yapılmaktadır. Dünyada yaklaşık olarak 3 yıldır uygulanan vajinadan böbrek nakli Türkiye’de de yapılmaya karar verildi ve Acıbadem Sağlık Grubu International Hospital Genel Cerrahi ve Organ Nakli Merkezi Başkanı Prof. Alihan Gürkan ve ekibi ilk kez bu operasyonu başarılı bir şekilde gerçekleştirdi.
Uzun bir süredir böbrek yetmezliğinden kaynaklı olarak ilaç tedavisi gören ve sonrasında diyaliz uygulaması yapılmasına karar verilen bir hastanın annesi böbreğini bağışlamak istediği zaman, uzman hekimler çok farklı bir böbrek nakli denemeye karar verdiler. Dr
Böbrek doğurması olarak da isimlendirilen bu yöntem (Doğal Açıklık Cerrahisi ,NOTES Yöntemi), vajina ile rahmin yerleştiği yerdeki yumuşak dokuda 2-3 cm’lik bir kesi yapılması ve böbreğe buradan erişip vajina kanalından dışarı çıkarı çıkarılması ile gerçekleştiriliyor. Vajinadan böbrek nakli yöntemi ile vericinin vücudunda hiçbir kesi olmuyor, vericiye pansuman uygulanmıyor ve iyileşme hızı da artıyor.

Böbrek naklinde notes yöntemi, vajinadan böbrek nakli işlemi yaklaşık olarak 2.5-3 saat sürmektedir. Annenin vajinasından alınan böbrek, çocuğuna iç organlarını yerine iterek yerleştirildi. Prof. Dr. Alihan Gürkan ilk kez uygulamış olduğu vajenden böbrek nakli operasyonu hakkında şunları söyledi: ”Bu yöntemle ilk operasyon ABD’de yapıldı. ABD’deki bu ameliyat 3 saat sürdü. Böbrek 3 dakika boyunca oksijensiz kaldı. 5 dakikadan fazla böbrek oksijensiz kalırsa yaşayamıyor. Merve’nin ameliyatı ise 2 saat 30 dakika sürdü. Böbrek 2 dakika 30 saniye oksijensiz kaldı. Merve’in işlevini yitiren 3 santimetrelik böbreğinin yerine takılan böbrek 10 santimetre. Merve’nin iç organlarını yerine iterek böbreği yerleştirdik.”

Bir önceki yazımız olan Hemodiyaliz nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.Bakılanlar: alihan gürkan rahimden

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.