Kanser tanısı nasıl konur?

Kanser tanısı nasıl konur?

Hastanın veya doktorun gözlemlemiş olduğu kütle, anormal görünüm ve çeşitli belirtiler kanser tanısı koymada en önemli faktörler olduğu kadar uygulanan kanser tarama testleri de kanser tanısı koymada yardımcı olan hususlardır. Ancak şikayetleri hafife almamak ve gerekli tetkiklerden geçmek gerekir.

Kanser hastalığının belirtileri genellikle başka sorunlarla karıştırıldığı için bazı kişiler bu belirtileri önemsemez ve hekime danışmakta geç kalırlar. Dışarıdan sağlıklı görünen, kendinde bir anormallik olmadığını sanan hastaların kanser tanısı için ise tarama testleri ile kanserin varlığı anlaşılır. Kanser hastalığının varlığını teşhis etmede çoğu kez hastanın yaşamış olduğu şikayetler yani kanserin belirtileri önemli rol oynamaktadır
Kanserden şüphe edilen hastalara kapsamlı araştırmalar ve acil testler uygulanır.

Geçmek bileyen, sürekli tekrar eden öksürük, seste kalınlaşma, kilo kayıpları, hazımsızlık, nefes darlığı, rektaldan kan gelme, cinsel ilişki sırasında kanama, deri benlerinde kanama, idrarda kanama, bağırsaklarda türlü şikayetler gibi belirtiler ortaya çıktığında hekime danışmakta geç kalmayın. Kanser inatçı belirtiler gösterir. Bu tür inatçı şikayetleri olan hastaların hepsinde kanser saptanamaz, ancak kanser varsa bile erken evrede teşhis etmek önemlidir.
Bir önceki Dil kanseri belirtileri ve tedavisi başlıklı konumuzda dil kanseri belirtileri, dil kanseri tedavisi ve dil kanserinin nedenleri hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: bsgirsak kanseri teshisi nadil koyulur, kanser teşhisi nasıl konulur, kanser teşhisi nasıl konur, kanserastirmasienkesinnasiltanikonulur

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.