Kanserden korunma yolları

Kanserden korunma yolları

Prof. Dr. Muammer Kaya yaptığı yazı açıklamada kadınlar ile erkeklerin kanser hastalığına yakalanmamaları için uyması gereken kurallar olduğunu belirtti.
Teknoloji Araştırma Merkezi (TEKAM) Müdürü Prof.
Kadın ve erkeklerin kanseri önlemek için yapması gereken bazı şeyler olduğunu belirten uzmanlar, kanserden korunmak için hem kadınlar hem de erkekler için dikkat edilmesi gereken 8’er maddeyi sıralıyor
Dr. Kaya kadınlar ve erkeklerin uymaları gerekenleri şöyle sıraladı:
Kadınların kanseri önlemek için uymaları gereken maddeler
1. Sigara içme ve/veya duman altı olma. (Akciğer, lösemi ve diğer kanserlerin en önemli nedenlerinden biri sigaradır ve bu yüzyıl 1 milyar kişiden fazlası tütünden ölmüştür.)
2. Emin seks yap ve ilişkide bulunduğun kişi sayısını sınırla (AiDS ve rahim kanserleri riski bu şekilde azalabilir.)
3. Düzenli Pap Smear (rahim kanser) testi yaptır. (Rahim kanser riski azalır.)
4. Alkol kullanma (Alkol kullanan kadınlarda kanser daha fazla gelişmektedir, Günde 2-5 kadeh içki alan kadınlar 1.5 kat hiç içmeyen kadınlara oranla kanser riskine sahiptir.)
5. Hareket et (Günde en az 30 dakika ve haftada en az 5 gün egzersiz yap).
6. Hassas bir diyet yap (Düşük hayvansal yağlı, meyve ve sebzesi çok diyet yapma riski azaltır. Meyve ve sebzeler antioksidantlar nedeniyle birçok kanser riskini azaltır. Yağlar obezite yapar bu da kansere davetiye çıkarabilir. Sağlıklı kilonuzu muhafaza ediniz.)
7. Güneş ışınlarından korun (Dış ortamda çalışan kadınlar mutlaka güneş gözlüğü kullanmalıdır. Çok sıcak saatlerde dışarıda dolaşmayınız. Aşırı güneşlenme ve bronzlaşmadan kaçınınız. Her yıl bir milyon kişi cilt kanserine yakalanmaktadır.)

8. Ailenin kanser tarihçesini bil (Risk faktörünü belirle, bazı kanser türleri kalıtsal olabilmektedir. Doktorunu uyar buna göre testler yaptır. Özellikle meme, kolon, yumurtalık kanserlerini ailenizde kontrol ediniz.)
Erkeklerin kanseri önlemek için uymaları gereken maddeler
1. Sigara-alkol içme ve duman altı olma. (Akciğer, lösemi ve diğer kanserlerin en önemli nedenlerinden biri sigaradır ve bu yüzyıl 1 milyar kişiden fazlası tütünden ölmüştür.)
2. Emin seks yap (AIDS, penis ve anal kanserler korunmasız seksten kaynaklanır.)
3. Prostat sağlığına dikkat et (Prostat kanserinden korunmak için 1 dakikalık inceleme yeterli.)
4. Spor salonlarına git (Düzenli eksersiz birçok kanseri önleyebilir.)
5. Hassas bir diyet yap (Düşük hayvansal yağlı, meyve ve sebzesi çok diyet yapma riski azaltır. Meyve ve sebzeler antioksidantlar nedeniyle birçok kanser riskini azaltır.)
6. Güneş ışınlarından korun (Dış ortamda çalışan erkekler mutlaka güneş gözlüğü kullanmalıdır. Her yıl bir milyon kişi cilt kanserine yakalanmaktadır.)
7. Testislerini her ay kendin kontrol et (Kendi kendine inceleme yaparak riski azalt.)
8. Ailenin kanser tarihçesini bil (Risk faktörünü belirle, bazı kanser türleri (göğüs, kolon vs) kalıtsal olabilmektedir. Doktorunu uyar buna göre testler yaptır.)
Bir önceki Kanser virüsü evlilik dışı ilişkiyle yayılıyor başlıklı konumuzda cinsel yolla bulaşan hastalıklar, rahim ağzı kanseri ve smear testi hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: kanser ve kanserden korunma yolları, kanserden korunma yolları, kansere yakalanmamanin yollari, kanserin tarihçesi, tkanserin tarihçesi

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.