Karın şişmesinin tedavisi nasıl yapılır?

Karın şişmesinin tedavisi nasıl yapılır?

Karın şişmesinin tedavisi
Karın şişmesi eğer ki gazdan kaynaklı bir sorun ise, çok fazla yutmamak için yemek yerken lokmaları küçük küçük yiyin ve iyice çiğneyerek yutun. Sık ve küçük porsiyonda yavaş yemek yemek hava yutulmasını önler. Karın şişmesinin tedavisi için ise öncelikle sebebin bilinmesi ve sebebe yönelik tedavi metotları ile yaklaşılması gerekir. Ciddi rahatsızlık veren karın şişmesi tedavisi nedene göre yapılmaktadır.
İrritabl bağırsak sendromu, aşırı yağlı yiyecekler yeme, bir takım bağırsak hastalıkları, sindirim sistemi enfeksiyonları, stres, endişe, heyecan gibi duygu durumları, bir takım ilaçlar karın şişmesine neden olmaktadır

Karın şişmesini gidermek için daha çok posalı yiyeceklere yönelmelisiniz. Posalı yiyecekler bağırsak sorunlarını en aza indirir ve bağırsağı rahatsız etmediği için karın şişmesi zamanla kendiliğinden geçer.
Karbon preperatları, sindirim enzimleri ve barsak çalıştırıcı ilaçları kullanabilir, metabolizmayı çalıştıracak yiyecekler yönelebilir, yağ oranı yüksek gıdalardan da uzak durabilirsiniz.

Düzenli bir şekilde probiyotik ürünler, süt, mısır gevrekleri ve yoğurt tüketilmesi de zamanla karın şişliğinin tedavi edilmesini sağlamakta ve bilhassa da lif bakımından zengin olan besinleri kademeli olarak beslenmeye eklemek ve çıkartmakta işe yarar.
Eğer karın şişmesi bir hastalıktan kaynaklı olarak husule geliyorsa, hastalığın tedavi edilmesi gerekir. Söz konusu hastalık tedavi edilmedikçe karın şişmesi de tedavi edilemez.
Bitkisel çaylarda karın şişliğini indirmektedir. Bu konuda en etkili bitki çayı ise nane çayıdır.
Bir önceki Karın şişmesinin sebebi nedir? başlıklı konumuzda karın şişmesi hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: karın şişmesinin tedavisi, gribal enfeksiyonla gelen karın şişmesi, karın şişmesininsebebi, Karındaki şişlik indirecek bağırsak çalıştıracak bitki nelerdir, sıvı tüketildiğinde karın şişmesi

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.