Katarakt Pilotlarda Daha Sık

Katarakt Pilotlarda Daha Sık
İzlanda Üniversitesi’nde görevli bilimadamlarının, yaşları 50 ve üstü olan 455 erkek üzerinde yaptığı araştırma, katarakt görülen 79 kişiden 71’inin pilot olduğunu gösterdi. Pilotların gözlerinde, havadayken kozmik ışınlara maruz kalmaları nedeniyle katarakt görülme riskinin daha yüksek olduğu ortaya çıktı. Bilimadamları, astoronotlarda da katarakt görülme riskinin fazla olduğunu hatırlattı.

Araştırma çerçevesinde, pilotlarda katarakt görülme riskinin, diğer meslek gruplarından kişilere göre 3 kat fazla olduğu tespit edildi.

Sonuçları “Archives of Ophthalmology” dergisinde yayınlanan araştırmanın yazarı Vilhjalmur Rafnsson, havayolu şirketlerinde görevli pilotların kozmik ışınlara maruz kalmasının, yaş, sigara ve güneşlenme gibi etkenlere bağlı olarak gelişen katarakta yol açan unsurlardan biri olabileceğini söyledi

Katarakt, gözde normalde şeffaf olan lensin matlaşmaya başlayarak gözün önünde görme netliğini bozan bir sis perdesi oluşturur. Sis perdesi zamanla daha da yoğunlaşarak görmeyi önemli ölçüde bozar.

 

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.