Kimler böbrek verebilir?

Kimler böbrek verebilir?

Ülkemizde para karşılığında böbreğini satan kişilerde bulunmaktadır. Öncelikle kardeşler sonrasında da anne ve baba hasta için uygun verici olmaktadır. Akraba bağı bulunmayan kişiler de böbrek nakli için böbrek verebilir, lakin akraba olmayan kişilerden uygun doku bulma tamamen şansa kalmış bir şeydir ve uygun verici bulmak oldukça zordur. Bunun nedeni ise kardeş ve anne babaya nazaran yakın akrabaların ve diğer kişilerin doku gruplarının uyma şansının düşük olması.
Böbrek yetmezliği sorunu yaşayan hastaya en uygun verici hasta ile genetik bağı bulunan kişiler olmaktadır
Ancak tıbbi açıdan etik kurallara uygun olmadığı için hemde ticari amaçla gerçekleştirilen bu uygulamanın tıbbi açıdan sakıncaları bulunduğundan uzman doktorlar bu yöntemi kesinlikle önermemekteler.

Böbrek naklinde uygun dokuya sahip olan vericiye donör denmektedir. Donörün böbrek verebilmesi için son derece sağlıklı olması ve kanser, şeker, böbrek taşı, yüksek tansiyon, Hepatit B ve C gibi mikrobik rahatsızlıklarının bulunmaması gerektiği gibi yaşının da 55′in altında olması tercih edilir. Aynı zamanda böbrek nakli sırasında böbreği alınan kişi canlı (beyin ölümü gerçekleşmemiş kalbi durmamış) ise anestezi almasına bir engel bulunmayan rahatsızlığınında olmaması gerekir. Eğer dönör bu bahsettiğimiz kurallara uygun ise kan grubununa bakılır ve kan grubu da uygun ise böbrek verebilir.
Böbrek vericisinin beyin ölümü gerçekleşmiş ancak kalbi halen çalışıyorsa ve bahsettiğimiz kurallara uygun bir hasta ise de nakil için böbrek verilebilir.
Bir önceki Siroz hastalığının tedavisi başlıklı konumuzda siroz hastalığı, siroz hastalığı nasıl geçer ve siroz hastalığı ve tedavisi hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: böbrek kimler verebilir

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.