Kireçlenme (osteoartrit) belirtileri nelerdir?

Kireçlenme (osteoartrit) belirtileri nelerdir?

Ekseri altmış yaş ve üstünde husule gelen bir sorun olan kireçlenme yani tıp dalındaki adıyla osteoartrit, yaşın ilerlemesi ile paralellik göstererek daha da ilerlemekte ve yaşattığı sıkıntı daha çekilmez hale gelerek yaşam kalitesini bir hayli düşürüp hastalara mütenevvi sıkıntılar yaşatmaktadır. Kireçlenme sadece altmış yaş ve üstü kişilerde husule gelmiyor, nadir de olsa 20′li yaşlara da görülebiliyor. Bu sorunlar kireçlenmenin belirtileri arasında sayılmakta ve bu belirtileri de uzman hekimler şöyle sıralamaktalar:

Kireçlenme belirtileri

 

 
Eklemlerde kireçlenme görülmesinin en büyük sebepleri genetik faktörler, fazla kilolar, travmalar ve meslek hayatıdır. Kireçlenme probleminde yaşanan bir takım sıkıntılar, eklemlerde kayganlık sağlayan ve pürüzsüz bir yapıya sahip olan kıkırdağın yapısal değişikliğe uğraması sonucunda ortaya çıkmaktadır. Genetiksel olarak kıkırdak oluşumundaki kalitesizlik bu sorunun görülme riskini arttırır
Aynı zamanda fazla kilodan dolayı eklemlere binen aşırı yük de, ne yazık ki kireçlenme nedenleri arasındadır. Kireçlenme sorunu ile karşılaşmamak ve kireçlenmenin belirtilerini yaşamamak için fazla kilolarınızdan kurtulmalısınız. Travma sonucu kırılan eklemde kireçlenmeye müsaittir.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.