Kireçlenme (osteoartrit) nasıl tedavi edilir?

Kireçlenme (osteoartrit) nasıl tedavi edilir?

Kireçlenme tedavisi

 
Röntgen filmleri ile kesin olarak teşhisi konulan kireçlenmenin tedavisi için eklemdeki hasar tespit edilir ve kireçlenmenin evresine göre en uygun tedavi metoduna başlanır. Her hastalıkta olduğu gibi kireçlenme tedavisi içinde hastalığa sebep olan faktörün ortadan kaldırılması çalışılır. Eklemlerde kayganlık sağlayan ve pürüzsüz bir yapıya sahip olan kıkırdağın yapısal bozukluğa uğramasından kaynaklanan kireçlenmenin tedavisi hakkında bilgilenmek için doğru adrestesiniz.
Mütenevvi sebeplerden husule gelen bir sorun olan kireçlenme (osteoartrit), hastanın kendinde hissettiği bir takım şikayetler sonucunda uzman bir hekime başvurması ve yapılan muayene ile teşhisi konulmasının ardından tedavisine başlanan, tedavisi mümkün olan bir sağlık problemidir. Nadiren 20-30 yaşlarda da görülüyor olsa, kireçlenme en fazla 60 yaş ve 60 yaşın üstündeki kişileri hedef almaktadır
Ailevi yatkınlık, aşırı kilo, travma ve meslek hayatı gibi kireçlenmeye yol açan faktörlerin hasta üzerinde hangisinin etkisi olduğu araştırılır ve tedavi buna göre şekillenir. Kilodan kaynaklı kireçlenme ise, kilo verilmelidir.

Hafif seyirli kireçlenme vakalarında genellikle sıcak kompres,soğuk kompres,basit ağrı kesiciler, yürümek ve yüzmek gibi tedavi metotları önerilir. Ancak ağır efor sarf ettiren egzersizlerden de uzak durulmalıdır. Kireçlenme probleminin yol açtığı ağrı sorunu için ise akupunktur ve hipnoz gibi tedavi yöntemleri önerilir.
Orta düzeyli vakalarda kaplıca tedavisi, fizik tedavi, eklemlerin kayganlaştırıcılığını arttıran ilaçların kullanımı yeterli olurken, ağır vakalarda en etkili ve başarılı tedavi yöntemi diz protezi uygulanır. Diz protezi genel anestezi altında yapıldığı gibi, sadece belden aşağısı uyuşturularak da yapılabilir ve hastaya hiçbir zararı bulunmaz. Diz protezi işlemi sonrası hasta iki haftada kendini toparlamış ve yürümeye başlamış olur. Bakılanlar: kıreclenme nasılgıderılır, kireclenmede sicak kompres iyimidir, kireçlenmeye bitkisel çözüm, kıreclenmeye sıcak kompres

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.