Kırmızı eti fazla yemenin zararları nelerdir?

Kırmızı eti fazla yemenin zararları nelerdir?
Sadece Kurban Bayramı’nda değil normal yaşantınızda da günlük kırmızı et ihtiyacınızdan fazlasını tüketirseniz de mütenevvi sorunlarla karşılaşmanız kaçınılmaz olur.
Bilhassa Kurban Bayramı’nın gelmesiyle birlikte tüketimi artan kırmızı et, ne yazık ki doğru ve gerektiğinden fazla tüketildiği zaman birçok sağlık problemine davetiye çıkartıyor. Kırmızı eti fazla tüketmenin zararları arasında ise en çok kilo problemleri kendini göstermektedir.

Kırmızı eti günlük ihtiyacı aşarak yemek enerji harcamanızı azaltacağı için kilo artışı husule gelecektir. Kilo sorunlarının yanı sıra kırmızı eti fazla yemenin bir diğer zararı da karaciğere oluyor
Aşırı yenilen kırmızı et karaciğer yağlanmasına sebep olmaktadır. Bunun yanı sıra kolesterolün yükselmesi, kan yağının artması ve etin içerdiği proteinin atık ürünlerinin ortaya çıkaracağı ürük asit değerlerinin yükselmesi gibi sağlık sorunları ile karşılaşabilirsiniz.

Kırmızı eti fazla yemek böbrekleri de olumsuz etkilemektedir. Kırmızı er böbreklerinin yükünü arttırmakta ve buna bağlı olarak böbrek fonksiyonlarının görevlerini etkilemektedir. Ayrıca böbrek fonksiyonlarının bozulması gibi karaciğerde de bir takım fonksiyon bozuklukları görülmektedir.

Bir önceki yazımız olan Böbrek yetmezliğinde beslenmenin önemi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.Bakılanlar: Eti fazla yemek, kırmızı et artışının olumlu yönleri, ÜRÜKASİT İN YÜKSEK OLANLAR IN DİYETİ

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.