KIŞA HAZIRLIK

KIŞA HAZIRLIK
Yaz günlerinin bittiği ve serin havaların kendini hissettirmeye başladığı sonbahar günleri kışa hazırlanmak için ideal bir zaman dilimi.

– Günde 2.5 litre sıcak su içmek gerekiyor. Spor, özellikle de yürüyüş, bisiklete binmek, jimnastik, hafif koşu ve yüzme; günde en az 20 dakikamızı ayırmamız gereken aktiviteler arasında yer alıyor. Aşağıda 10 günde sizi kış günlerine hazırlayacak önerileri bulabilirsiniz:

– Düzenli bağırsak boşaltımı çok önemli, bunun için en uygun zaman sabahları. Sabah uyanır uyanmaz 1/2 litre sıcak suya yarım limonun suyu ve 1 tatlı kaşığı balı karıştırıp içmek çok faydalı
Suyu 15 dakika kaynatın ve termosa koyun, böylece gün boyu elinizin altında sıcak suyunuz hazır olmuş olacak. Fakat buradaki sihir suyun ılık değil sıcak olması. Bu kilo vermenize de yardımcı olacak. Ayrıca sıcak suyu uzun vadede içerseniz atıştırma ve tatlı yeme ihtiyacınızın azaldığını göreceksiniz.

– Erken yatıp erken kalkmak vücut dengemiz açısından önemli. Özellikle sabahları 06.00-10.00 saatleri arasında uyumak çok uygun değil. Kilo problemi olanlara öğle uykuları tavsiye edilmiyor.

– Mutluluk duygunuzu besleyin. Mutlu bir insan ihtiyacı olandan fazlasını yemez.

– Sabahları duşa girmeden önce beş ila 10 dakika kadar ipek eldivenlerle masaj yapmak kan dolaşımınız için çok iyi.

– Haftada bir-i ki kere saunaya gidin. Alnınıza ıslak bir havlu koyup başınızı serin tutun. Saunanın arkasından mutlaka soğuk suya girin. Önce sıcak duş yapın sonra yavaş yavaş suyu soğuğa doğru çevirin.

Ayurvedaya uygun bir yaşamın altın kuralları:

– Yemekler sevgi ve huzur dolu bir ortamda hazırlanıp pişirilmelidir.

– Yiyeceklerimiz taze ve hormonsuz olmalı. Konserve ve mikro dalgalardan uzak durun. Yemekleri tekrar tekrar ısıtmak da iyi değil.

– Yiyeceğiniz kadar yemek pişirmeyi öğrenin.- Ana öğün öğlen olmalı. Tatlılar en zor hazmedildiği için yemekten önce yenmesi tavsiye ediliyor.

– Akşam yemeği 19.00 dan önce yenmeli ve hafif bir şekilde geçiştirilmeli (sebze çorbası gibi). Et, süt ürünleri (peynir, yoğurt gibi), meyve, köklü sebzeler, yağlı yemekler ve kızartmalar akşam için tavsiye edilmiyor.

– Akşamları ağır yiyip fazla kaçırdıysanız, ertesi sabah kahvaltıyı atlayabilirsiniz.

– Yemeklerinizi huzurlu ve stresten uzak bir ortamda yiyin. Yemeğinize konsantre olun ve iyi çiğneyin. Yemek yerken başka uğraşlarla meşgul olmayın.

– Soğuk içecekler içmeyin. İçecekleriniz en az oda ısısında olmalı.

– Balı 40 c nin üstündeki ısıya maruz bırakmayın. Çünkü bu durumda içerisindeki tüm faydalı maddeleri kaybediyor.

– Yemeğinizi yedikten sonra beş ila on dakika dinlenin. Hemen kalkıp işe koyulmayın.

Evinizde toksinlerden arınma kürü yapmak isterseniz en uygun olan 10 günlük kürdür. Bunun için de tavsiye edilenler:

– Kahvaltıdan 1/2 saat önce sıcak suya biraz limon ve biraz bal karıştırıp için. Ama su 40 c nin üstünde olmamalı.

– Kahvaltı: Kahvaltı etmeseniz de olur. Çok acıkmışsanız taze sıkılmış meyve suyu içebilirsiniz.

– Öğlen: Öğlenleri hafif ve sıcak yemekler yiyin. Yemeğinizi stres ortamından uzakta yiyin. Yemekten sonra da 10-15 dakika dinlendikten sonra işe başlayın.

– Kür sırasında bunları yemeyin: Kızartma, yağlı, ekşi, hayvansal gıda (et, balık, yumurta, süt, peynir, yoğurt, vb.), tatlı.

– Yiyebilecekleriniz: Pirinç, sebze, kızarmış ekmek, katıksız şeker, ilavesiz reçel, yeşil salata, çorbalar.

– Akşam yemeği 10 günlük kür boyunca atlanabilir. Çok acıkırsanız taze sebze suyu, pilav veya sebze çorbası yiyebilirsiniz. Akşam yemekleri saat 19.00 dan önce yenmeli.

– Ara öğün: Yemekler ana öğünlere bölünmeli. Ara öğün olmamalı. Çok acıkırsanız taze meyve suyu içebilirsiniz.

– Sıcak su: Sıcak suyu kür boyunca ve sonra hayatınızdan eksik etmeyiniz. Sıcak su kürünüzün çok önemli bir parçası. Toksinlerden arınmanıza faydası olacak.

10. günün sonunda eski hayatınıza yavaş geçiş yapın.

 

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.