Kolonoskopi ne zaman gereklidir?

Kolonoskopi ne zaman gereklidir?

Kolonoskopi ne zaman gereklidir?
Kolonoskopi tüm kolonun en uygun ve kesin incelenme yoludur. Sıklıkla 2 büyük sebepten dolayı kolonoskopi istenir;
– Kalın Bağırsak Kanserinin erken tanısı ve önlenmesi için.
Kalın bağırsak, anüsten başlayarak ince bağırsağa kadar devam eden yaklaşık olarak 2 metre kadar da olan bağırsak kısmıdır. Bu işlem Olympus Smartgae Video kolonoskopla yapılmaktadır.
Kolonoskopi işlemi kalın bağırsağın ince, bükülebilen ve ucunda kendi ışık kaynağı ile kamerası olan tüp şeklindeki bir aletle incelenmesi işlemidir
Eğer yaşınız 50 ile 80 arasındaysa her 5 senede bir kolonoskopi yaptırmalısınız. Böylece, ileride kansere dönüşebilecek polip adı verilen lezyonların bulunması ve çıkarılması ile kolonoskopi doktora yardımcı olur. Kolonoskopi ayrıca kanseröz gelişimlerinin erken tanı ve tedavisine yardımcı olur çünkü erken saptanmış kanserin tedavisi daha kolaydır.
– Hastalıkların tanısı için. Eğer doktorunuzun izah etmekte zorluk çektiği hastalık bulguları varsa, şikâyetlerinizin sebebinin bulunması için bu tetkik sizden istenebilir. Örneğin, sizde izah edilemeyen karın ağrısı veya anormal kan test neticeleri varsa.
Kolonoskopi incelemeye nasıl hazırlanılır?
Doktorunuz size bağırsağınızın nasıl temizleneceğine dair yazılı talimatlar içeren bir belge verecektir veya söyleyecektir.
– Sizden, kolonoskopiden 24-48 saat önce katı gıdaların yememeniz istenecektir.
– İşleminizden 12-24 saat önce et suyu, çorba, jöle gibi saydam ve sulu gıdalar alabilirsiniz.
– İncelemeden birkaç saat önce sizden sıvı laksatif yada evde enema kullanmanız istenecektir.
– Kolonoskopi işleminden sonra sizi eve bırakacak bir yakınınızın olması gerekebilir.
Kolonoskopi nasıl yapılır?

– Kolonoskopi doktorun ofisinde yada klinikte yapılabilir.
– İncelemeden önce rahatlamanız için size damar yoluyla sedatif enjeksiyon verilebilir.
– Muayene masasına sol yanınıza, diz dirsek pozisyonunda yatarsınız. Doktor daha sonra kolonoskopu anüsten rektuma oradan da bağırsak içinde daha yukarılara ilerleterek incelemeyi başlatır.
– Kolonoskop bağırsak içinde ilerlerken bağırsak duvarlarını aralamak için kolonoskopi ile az miktarda hava verebilir ve bu sayede bağırsak içi daha iyi gözlenir hale gelir.
– incelemeyi yapan doktorunuz bağırsak içinde gerekli yerlerden patolojik tetkikler için örnekler alabilir, bu işlem çok kolay ve kesinlikle ağrısızdır.
– Doktorunuz eğer sizin için ileride daha büyük sorunlara neden olabilecek anormal bir lezyon, polip veya küçük boyutlu tümörler görürse bunları kolonoskopik inceleme sırasında çıkarır, bu işlemlerde ağrısızdır.
İşlemden sonra neler olur?
İşlem bittikten sonra ofiste kendinizi iyi hissedene kadar bir süre istirahat edersiniz. Eve gittikten sonra evde 3-4 saat kadar istirahat etmeyi planlamalısınız. İstirahattan sonra normal diyetinize dönerek yemek yiyebilirsiniz. İşlemden sonra eğer patoloji laboratuarında incelenmesi için örnekler alınmışsa bunların sonuçlarının ne zaman çıkacağı hakkında doktorunuzdan bilgi almalısınız.
Kolonoskopi işleminin faydaları nelerdir?
Bu işlem doktorun kalın bağırsak ta ki problemleri tanımasını kolaylaştırır. Bunlardan bazılarının; mesela kanserin eğer erkenden tanınırsa tedavisi kolaylaşır.
Kolonoskopinin riskleri nelerdir?
– Kolonoskopla bağırsağın zarar görmesi
– Bağırsak içinde enfeksiyon yada kanama
– Alt karında inceleme sırasında hava verilmesine bağlı şişkinlik oluşması ve buna bağlı ağrı gelişimidir, bu ağrı siz gazı çıkarana kadar sürer.
Ne zaman doktorunuzu aramalısınız?
Doktoru şu hallerde acil aramalısınız;
– Eğer şiddetli karın ağrısı olursa ve rektal kanama olursa
– Ağrı ve daha önce olan şikayetler gittikçe kötüleşirse
– İşlem ve onun neticeleri hakkında soru soracak olursanız,
– Diğer bir randevu almak için.
Bir önceki Cinsel isteksizliğin çareleri başlıklı konumuzda cinsel isteksizlik, erken boşalıyorum ve erken boşalıyorum ne yapabilirim hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: kolonoskopi neden istenir, kolonoskopi hangi durumlarda yapılır, gebelikte kolonoskopi yapılır mı, hangi durumlarda kolonoskopi yapılır, kolonoskopi hangi durumda yapılır

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.