Lösemi nedenleri

Lösemi nedenleri
Günümüzde henüz kesin olarak lösemi nedeni tam olarak bilinmese de, vücudu mikroplara karşı savunan lökositlerin (akyuvarlar) kontrol edilemeyecek düzeyde çoğalması ve kanser önleyici genlerdeki bazı bozukluklar sonucunda husule geldiğinden şüphe edilir.

Lösemi hastalığı down senromlularda ve fanconi anemisi hastası olanlarda da ortaya çıktığından genetik faktörlerin, kromozom anormalliklerinin lösemiye sebep olduğu büyük bir ihtimaldir. Peki nedenleri nelerdir, hangi faktörler lösemiyi tetikler buyurun yazımızdan öğrenelim.
Halk arasında kan kanseri olarak tabir edilen lösemi hastalığı, kansızlık, ateşlenme, kanama ve lenf düğümlerinden şişlik gibi mütenevvi şikayetlerle kendini belli ederek, daha çok çocuk yaşlarda husule gelip yaşamı zorlaştırmaktadır.

Löseminin oldukça çok çeşidi bulunmasına rağmen hepsinin ortaya çıkış nedeninin aynı olduğu söylenir. Çocuklarda en sık görülen kanser türü olan lösemi, daha çok 2 ile 5 yaş arasında, lenf dokusunun en aktif olduğu dönemlerde ortaya çıkar
Aynı zamanda lösemi Ayrıca iyonize radyasyona, benzen ve alkilleyici ajanlar gibi kimyasal maddelere maruz kalanlarda da ortaya çıkan bir kanser türüdür.
Bir önceki Kemik iliği naklinde kimlerden ilik alınabilir? başlıklı konumuzda kemik iliği nakli hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: lösemi nedenleri, lösemi hastalığına sebep olan etmenler nelerdir, lösemi hastalığının sebepleri, lösemi kanseri nedenleri, losemının sebeplerı

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.