Menopozda sıkıntıya son!

Menopozda sıkıntıya son!
20. yüzyılın ilk yarısında psikanalistler, menopozun orta yaştaki kadının hayatında bir dönüm noktası olduğunu düşündüler. Hormon Replasman ayrıca, postmenopozal dönemdeki kadınların bazı hastalıklara yakalanma riskini yüzde 50 azaltıyor.

19.
Menopoza karşı en etkili tedavi yöntemi olan “Hormon Replasman”ın kalp-damar hastalıklarından Alzheimer ve kansere kadar birçok hastalığa karşı koruma sağladığı saptandı. yüzyıl Victoria dönemi fizikçileri, “menopozun ciddilik derecesi”ni kadının geçmişindeki düşüncesizlikleriyle orantı kurarak hesaplarmış
Şimdiyse bilinen tüm gerçekler değişti, menopozun sanıldığı gibi uzun, tek bir dönemden değil, yaşa bağlı olarak birbirini izleyen pre-peri-post olmak üzere üç evreden oluştuğu ve buna uygun tedavi yöntemleri izlenmesi gerektiği anlaşıldı.
Bu yeni bilgiler ışığında yapılan araştırmalar, menopozla azalan östrojen ve progesteron hormonlarının görevini yapan Hormon Replasman Tedavisi’ne de farklı bakış açıları kazandırdı. Bu tedavinin menopoz döneminde kadınlardaki etkileri üzerine yapılan araştırmalar hem şaşırtıcı sonuçlar sundu, hem de erken teşhis ve tedavi ile iyileşme oranın ne kadar yükseldiğini gösterdi.
Hayati önemi var!
Geçtiğimiz 10 yıl boyunca araştırmacılar Hormon Replasman Tedavisi’nin vücudu kalp krizinden Alzheimer hastalığına kadar birçok hastalıktan koruduğunu keşfettiler. Hormon Replasman Tedavisi görenler ile görmeyenler arasında yapılan klinik deneyler, ortaya önemli bir sonuç çıkardı: Göğüs kanseri teşhisi yapılan kadınlar arasında Hormon Replasman Tedavisi olan kadınların hayatta kalabilme oranı diğerlerine göre daha yüksek!
Postmenopoz döneminde, kalp-damar hastalıklarının görülme riskinin göğüs kanserinden 10 kat fazla olduğu ve Hormon Replasman Tedavisi’nin bu riski yüzde 50 oranında azalttığı, keşfedilen bir başka gerçek.
Rahim kanserini önlüyor
Arch Intern Med’in 1991′de yayımladığı bir başka araştırmanın iyi haberi ise Hormon Replasman Tedavisi ve erken teşhis ile göğüs kanserinden ölümlerde yüzde 19 azalma sağlandığı. Klinik araştırmalar, rahim kanserinde de önemli gelişmeler haber veriyor. Menopoz ya da öncesinde rahimde oluşan tümör, kanser olmadan erken teşhis ve tedavi sayesinde iyileştirilebiliyor, yaşama oranı yüzde 96.7′ye çıkıyor. Ayrıca östrojen ile düşük dozda progestron içeren Hormon Replasman Tedavisi, rahim kanseri riskine karşı koruma sağlıyor. Ancak kansere karşı esas koruma, düzenli hekim kontrolü sayesinde erken teşhisin yapılabilmesi ve menopozun farklı evrelerine uygun tedavinin sürdürülmesiyle mümkün oluyor.
İsveç’te 23 bin kadın üzerinde yapılan bir araştırma ise östrojen ve progesteron içeren Hormon Replasman Tedavisi’nin kalp krizi riskini yüzde 50 düşürdüğünü ortaya koyuyor.

Menopoz hakkındaki gerçekler:
Premenopoz: Premenopoz, menopoz öncesi dönemi temsil eder. Premenopoz, perimenopozu da kapsayan çok geniş bir dönemi gösterir ancak tipik menopoz sıkıntıları, perimenopozla birlikte başlar.
Perimenopoz: Perimenopoz, premenopozun içinde başlayıp son adet tarihinden bir yıl sonrasına kadar devam eder. Perimenopoz, düzensiz kanamalar, sıcak basması, terleme, huzursuzluk, bitkinlik gibi tipik menopoz şikayetlerinin en yoğun yaşandığı dönemdir. Novo Norvodisk’in perimenopozal dönemi kolaylaştırmak amacıyla geliştirdiği Trisequens, bu dönemdeki tipik menopoz şikayetlerini ortadan kaldırıp, adetlerin düzenli olarak devamını sağlar.
Postmenopoz: Perimenopozu takip eden ve son adet tarihinden bir yıl sonra başlayan postmenopozal dönemde, tipik menopoz şikayetleri halen görülür. Postmenopozal dönem şikayetleri kendi içinde üçe ayrılabilir. Kısa vadeli semptomlar perimenopozal dönemde yoğun görülen sıcak basması, sıkıntı gibi şikâyetlerdir. Orta vadede, en sık idrar kaçırma, ağrılı idrara çıkma gibi üriner sistem bozuklukları, vajinal kuruluk, ağrılı cinsel ilişki, vajinada kaşıntı ve acı gibi şikayetler başgösterir. Uzun vadede ise östrojen eksikliğinden kaynaklanan kemik kaybı (osteoporoz) ile kardiyovasküler hastalık riski artar. İlk kez östrojen ve progesteron hormonlarını kesintisiz olarak aynı tablette barındıran Kligest, hem bu dönemdeki şikayetleri ortadan kaldırıyor, uzun vadede karşılaşılabilecek hastalıklara karşı koruma sağlıyor, hem de posmenopozal dönemde artık adet görmek istemeyen kadınların isteklerine cevap veriyor.
Cerrahi menopoz: Yumurtalıkların (ve rahmin) cerrahi müdahele ile alınması ile oluşan cerrahi menopozda tek başına östrojen tedavisi uygulanır. Rahmi alınmış (histerektomize) kadınlar için tek başına östrojen kullanımı uygun bir tedavi rejimi olabilir. Araştırmalara göre, cerrahi menopoza girmiş ve Hormon Replasman Tedavisi almamış kadınların kardivasküler hastalıklardan yakınmaları aynı yaştaki diğer kadınlardan 2 kat daha fazladır. Estrofem, tek başına östrojen verilmesinin uygun olduğu bu dönemdeki kadınlarda östrojen ihtiyacını karşılar.
Bir önceki Kadınların korkulu rüyası vajinal akıntılar başlıklı konumuzda vajinal akıntı ve vajinal akıntılar hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: menopoz sıkıntıları, kadınlarda perimenopoz, menepoza bitkisel tedavi, menopos belintilere ne iyi gelir, menopoz sıkıntısına iyi gelen karışımlar

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.