Nezleyken tokalaşmaktan uzak durun

Nezleyken tokalaşmaktan uzak durun

Ankara Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr.
Uzmanlar, nezle ve gribin kış aylarında artmasının nedeninin soğuk hava değil, insanların kalabalık yerlerde toplanması olduğunu belirtip, nezle ya da grip olanların tokalaşmamalarını önerdi. Recep Akdur yaptığı açıklamada, nezle ve gribin üşütme ile ilgisi olduğu gibi yaygın bir kanaat olduğunu, ancak bunların üşütme ile bir ilgisi bulunmadığını açıkladı.
Bulunduğunuz mekânı havalandırın
Akdur şöyle devam etti:
“Açık bir anlatımla; kışın virüslerin hastalık oluşturması daha zor.
Akdur, “Hava ne kadar soğuk olursa olsun, insanlar diğer bir insandan virüs almadıkça kesinlikle nezle ve gribe yakalanmazlar” dedi
Buna karşılık yağışlı ve soğuk günlerde insanlar zamanlarının büyük kısmını kapalı mekânlarda geçiriyor.

Kapalı mekânlar ise insanların biri birine virüs bulaştırdığı en önemli yerlerdir. Nezle ve gribin kış aylarında artmasının nedeni soğuk değil, insanların kalabalık yerlerde toplanması.
Kapalı yerlerde soğuk gelmesin diye kapı ve pencereler sıkı sıkı kapatılıyor bu da grip ve nezlenin yayılmasını kolaylaştırıyor. Bunu önlemek için, soğuktan korkmamalı ve kalabalık yerler havalandırılmalıdır.
Hastalığın yayılmaması için grip ve nezle olanlar kalabalık yerlere girmemeli. Gitmek zorunda kalanlar bez maske takmalıdır.
Ellerlin temiz olmaması, tokalaşmak, öpüşmek ve öksürük hapşırık virüslerin yayılmasına neden olan hareketleredir. Hasta olanlar iyileşinceye kadar bu hareketlerden kaçınmalıdır.”
Bir önceki Sünnet cinsel hastalıkları azaltıyor başlıklı konumuzda AIDS hastalığı, cinsel hastalıklar ve enfeksiyon riski hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.