Ofis çalışanlarına egzersiz önerileri

Ofis çalışanlarına egzersiz önerileri
İşte ofiste çalışanlar için masa başı egzersiz önerileri…
Ofis çalışanlarının ofiste uzun süre aynı pozisyonda oturarak çalışmaları ve bilgisayar kullanmaları; boyun, omuz ve sırt sağlıklarını tehlikeye atıyor.
Ofis çalışanlarının ofiste uzun süre aynı pozisyonda oturarak çalışmaları ve bilgisayar kullanmaları; boyun, omuz ve sırt sağlıklarını tehlikeye atıyor. Bu kişilerde boyun ve bel fıtığı oluşma riski daha fazla görülüyor. Ama korkmayın, ofiste çalışarak da sağlıklı olabilirsiniz.
Uzmanlar, ofiste masa başında çalışanların hareketsizlik ve sürekli aynı pozisyonda oturmak nedeniyle karşılaştıkları sağlık problemlerinden korunmak için bir dizi egzersiz öneriyor

Tüm gün bilgisayar karşısında hareketsiz oturmak veya masa başında çalışmak, vücut sağlığımızı bozuyor. Bunun sonucunda; yürüyüş bozuklukları, kamburluk, el bileklerinde karpal tünel sendromu ve bacaklarda varis gibi sorunlarla karşılaşılıyor. Oysa masa başında uygulanabilen egzersizlerle tüm bu sorunlardan korunmak mümkün hale geliyor.
Uzman Fizyoterapist Hürkan Akkuzu sadece bir-iki dakika yapacağınız egzersizlerle sağlığınızı koruyabileceğinizi belirtiyor. İşte ofis çalışanlarının yapması gereken egzersizler…
1. Sırtınızın anatomik yapısı bozulmasın
Sırtınızı dümdüz geriye yaslayın ve monitöre doğru bakın. Eğer aşağı veya yukarı bakıyorsanız, koltuğunuzun ekranınızla aynı düzlemde olmasına özen gösterin. Görüş sorununuz yoksa kendinizi sandalyenizde bu şekilde oturmaya alıştırmak için bir süre emniyet kemeri benzeri bir araçla koltuğa sabitlenin. Bir süre sonra duruş şeklinizin düzeldiğini göreceksiniz.
2. El ve bilek sağlığınızı koruyun

Bileklerinizin dirseklerinizden biraz daha aşağıda olduğundan emin olun. Bu durum “karpal tünel” sendromundan korunmanızı sağlayacaktır. Dizlerinizin kalçanızdan hafif yüksekte olmasına ise dikkat edin.
Ayaklarınız düz bir zemin veya bir yükseklik üzerinde durabilir. Her yarım saatte bir ayağa kalkmaya özen göstermeli, bacaklarınızı sıkıp gözlerinizi dinlendirmelisiniz. Bu hareket, varis ve bacaklarınızda oluşabilecek kan pıhtılaşmasını önleyecektir.
3. Dik oturun kambur durmayın
Klavye kullanımı veya masa başında yanlış pozisyonda çalışmak, kamburluğa neden olabilir. Bu durumun önüne geçmek için kollarınızı birini kucaklayacakmış gibi açın, bileklerinizi dışa doğru hareket ettirmeye çalışırken omuzlarınızı geriye itin. Kürek kemiği bölgenizde bir sıkılaşma hissedeceksiniz. Karın kaslarınız gerildiğinde birkaç dakika öyle durun. Bu hareketi koltuğunuzda uzun süre oturduktan sonra da yapabilirsiniz. Otururken kollarınızı, boynunuzu ve tüm bedeninizi sıkmanız dik durmanıza yardımcı olacaktır.
4. Düzenli nefes egzersizleri yapın
Birkaç kez derin nefes alın. Ardından birkaç dakika nefesinizi tutarak sabit kalmaya çalışın. Otururken sırtınız dik, vücudunuz sıkı olsun. TV izlerken veya telefonda konuşurken de basit hareketler yapmaya çalışın. (Otururken ayağınızla top sektirmek vb.) Bunu kolayca yapabilir hale gelene kadar tekrar edin. Bakılanlar: masa başı çalışanların yapması gereken kelepçeli egzersizlermasa başı çalışanların yapması gereken kelepçeli egzersizlermasa başı çalışanların yapması gereken kelepçeli egzersizlermasa başı çalışanların yapması gereken kelepçeli egzersizlermasa başı çalış, boyun fıtığı masa gereçleri, ofis egzersiz önerileri

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.