Penisilin alerjisi nedir?

Penisilin alerjisi nedir?
Bu nedenle penisilin kullanımında çok dikkatli olmak gerekir.
Vücutta kızarıklık ve döküntü gibi semptomlar yaratan penisilin alerjisi, en çok genç ve yetişkinlerde görülmekte, nadiren de çocuklarda husule gelmektedir. Penisilin kullanılmadan önce hastada alerjisi etkisi yaratıp yaratmadığı kontrol edilmediğinde penisilin kullanımı riskli olabilir.
İlk kez 1929 yılında keşfedilen bir ilaç olan penisilin, o zamandan bu zamana kadar tıp alanında kullanılmış ancak bazı bünyelerde alerji etkisi yarattığı ve ölüme sebebiyet verdiği için günümüzde kullanımı biraz daha azalmıştır.

İlaç alerjisine bağlı ölümlerin yüzde yetmiş beşlik oranı penisilin ilaçlarına bağlı olduğundan dolayı hastalar bu ilacı kullanmayı ya ret ediyor ya da korka korka kabul ediyorlar
Çocuklarda penisilin alerjisinin etkisinin düşük olmasının sebebi ise çocukların penisilin ile daha önceden karşılaşma oranının daha az olması, ilaca karşı yeterli alerjik cevap verememeleri ve ilacın vücutlarında daha farklı şekilde parçalanmasıdır.

Ağızdan ve solunum yolu ile de vücuda alınan penisilin en çok damara enjekte edildiğinde ağır reaksiyonlara sebebiyet vermektedir. Penisilin ilk uygulama süresinin üstünden uzun bir müddet geçmiş olması da bu riski arttırmaktadır.
Penisilin uygulaması öncesinde hastalara penisilin alerjisi testi yapılır. Test sonucu pozitif çıkarsa yanı hastanın penisiline karşı alerjisi varsa o zaman başka bir antibiyotik uygulanır. Ayrıca hastanın geçmişi de hekim tarafından sorgulanmalıdır.
Bir önceki Verem Hastalığı Nedir? Verem Bulaşıcımıdır? Veremden Korunmanın Yolları Veremle Mücadele başlıklı konumuzda verem belirtileri, verem hastalığı ve verem nedenleri hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: antibiyotik alerjisi kaç günde geçer, penesilin etkisi nezaman gecer

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.